Para w życiu i w pracy. AD Italia określiła ich mianem „jednych z najwybitniejszych nazwisk włoskiego designu”. Gumdesign, zrodzone z przypadkowego spotkania, studio architektury, wzornictwa przemysłowego, grafiki i art direction, założone w 1999 roku przez Laurę Fiaschi i Gabriele Pardi. Ona po projektowaniu, grafice i komunikacji na Uniwersytecie Wzornictwa w Reggio Emilia, on po architekturze we Florencji, świetnie się uzupełniają.
Określające ich słowo „guma” kryje w sobie iluzję świata, w którym nie ma granic między snem a rzeczywistością, ideałem i rzeczywistością, wyobrażeniem i dotykiem. Mając to na uwadze, projektanci Gumdesign nadają pomysłom „formę i funkcjonalność” poprzez wysoce komunikatywne koncepcje. Wyposażanie przedmiotów i designerskich akcesoriów w fascynujący styl, który łączy w sobie wszechstronność i urok. Prawdziwie kolekcjonerskie obiekty sztuki, ze zjawiskowymi fantazjami i odniesieniami do ludzkich wrażeń.
„W każdym projekcie szukamy czegoś, co może opowiedzieć o obiekcie i wykraczać poza jego czystą fizyczną reprezentację” – mówi Gabriele Pardi.
Wreszcie, ciągłe badania nad materiałami i współpraca z najlepszymi włoskimi rzemieślnikami charakteryzują każdą z ich prac.
Ale jak rodzi się projekt Gumdesign? Podobnie jak yin i yang, ich „twórcza para” łączy różne wrażliwości i ścieżki edukacyjne w wielkim przepływie pomysłów, w których każdy odnajduje najlepszą realizację. Laura z bardziej kreatywnego i irracjonalnego aspektu, Gabriele z bardziej organizacyjnej i logicznej strony.
Projekty powstają w wyniku badania potrzeb, aby wprowadzać innowacje i świadomie „rzucać do przodu” znaki i funkcje dla nawyków. Wpływają na nie otaczające ich warunki. Przede wszystkim terytorium, które sugeruje materię, kolory, linie.
„Zdecydowaliśmy się mieszkać i pracować w Viareggio, małym miasteczku nad morzem, ale właśnie dlatego wolnym, oferującym nieskończone horyzonty. Materiał, znak, kolor są istotnymi elementami terytorium, ponieważ wzbogacają je o rzeczywistą i oniryczną architekturę, wyznaczają konstrukcje w ciągłym ruchu; mówimy zatem o naturalnej, spontanicznej skłonności, zdeterminowanej doświadczeniem, wiedzą i codziennym życiem.”
Przez lata studio współpracowało z najciekawszymi włoskimi firmami. W 2014 roku projektanci wzięli udział w Marmomac Verona, najważniejszych na świecie międzynarodowych targach branży kamieniarskiej, z projektem „The Stone House”. Instalacja o wielkim oddziaływaniu, w której przestrzeń prowadzona poziomo przez pas utworzony na podłodze z białych mozaik, stworzyła podróż do żywej pamięci, od jaskiń po dzień dzisiejszy, w ewolucyjnej narracji poprzez obiekty i rysunki, które symbolicznie wyrażają emocje i sferę społeczną.
W ten sposób La Casa di Pietra staje się „małą wizualną encyklopedią technik, materiałów, wykonania i wrażliwości”, wyrazem wysokiego kunsztu całych Włoch.
Punkt zwrotny nastąpił jednak w 2020 roku, kiedy antoniolupi, marka designerskich mebli łazienkowych, zaprosiła ich do ponownego przemyślenia tożsamości korporacyjnej firmy. Tak narodziła się współpraca, która zaowocowała powstaniem innowacyjnych stoisk targowych oraz powstaniem różnorodnych produktów, które stały się ikoniczne. Wśród nich jest wolnostojąca umywalka Borghi. Tutaj innowacyjna żywica ekologiczna Colormood opatentowana przez antoniolupi, o aksamitnych, miękkich w dotyku powierzchniach, spotyka się z materialnością korka, całkowicie naturalnego, zrównoważonego i nadającego się do recyklingu elementu w wykończeniu naturalnym lub tostowym. Borghi otrzymuje nagrodę EDIDA 2021 w kategorii „łazienka” w 2021 roku i staje się kolekcją wraz z pojawieniem się wolnostojącej owalnej wanny i umywalki nablatowej, również w wersji Cristalmood lub Icemood, przezroczystej żywicy opatentowanej przez markę.
Dywan Tramato (linia Tra le Righe i umywalki Borghi), antoniolupi
Ze szczególną uwagą poświęconą na badania nad materiałami i zrównoważony rozwój, w następnym roku ponownie dla antoniolupi stworzyli umywalkę 024, która na nowo interpretuje, bazując na odzysku odpadów, koncepcję projektu wnętrza „Tra le Righe”. Powstają na nowo kultowe meble, takie jak umywalki, dodatki, dywany i tapety, które niczym prawdziwy manifest opowiadają poetykę Laury Fiaschi i Gabriele Pardi poprzez geometrię dekoracji. 024 narodził się z kompozycji 24 segmentów białego marmuru z Carrary połączonych ze sobą za pomocą spoin z czarnej żywicy epoksydowej. Cokół składa się z blokowych elementów z czarnego marmuru Marquina z kontrastowymi złączami, zapewniającymi ciągłość optycznego obrazu całej kolekcji.
W tym sensie rozwija się również najnowsza współpraca Gumdesign z targami mediolańskimi, w celu uruchomienia projektu „NoveBotteghe_convergenze materiche” poświęconego doskonałości włoskiego rzemiosła podczas targów Milano HOME 2024. Podczas styczniowych targów przedstawiono 9 wyjątkowych firm, które realizują koncepcję zrodzoną z „La Casa di Pietra” (Domu z kamienia) w celu przedstawienia know-how, terytorium i wrażliwości włoskich rzemieślników, innowacyjnych materiałów. Rozszerzenie tego, co reprezentował „Warsztat renesansowy”, ale we współczesnym i codziennym świecie, miejscu, w którym spotykają się tradycja i innowacja, gdzie eksperymentuje się z materiałami i poszukuje nowych procesów.