Now Reading
Kolekcja klinkieru „Sundown” od Mai Ganszyniec i Ceramiki Paradyż

Kolekcja klinkieru „Sundown” od Mai Ganszyniec i Ceramiki Paradyż

maja Ganszyniec dla ceramika Paradyż

Czerwona glina to jeden z najpopularniejszych i najbardziej tradycyjnych materiałów używanych w budownictwie. To właśnie ona stała się punktem wyjścia dla projektu Ceramiki Paradyż ze studiem Mai Ganszyniec – kolekcji klinkieru SUNDOWN. Ten naturalny i ascetyczny surowiec od tysiącleci daje ogromne możliwości kreacyjne już po pierwszych procesach twórczych. Natomiast kolorystyka stosowana w modernistycznych obiektach różnych dekad XX w., nasuwa skojarzenie z przyrodą i nastrojem zachodzącego słońca.

ceramika paradyż i maja ganszyniec

W wielu miejscach w Polsce, również na Górnym Śląsku, skąd pochodzę, krajobraz poprzeplatany i urozmaicony jest tzw. gliniankami. Te wypełnione wodą zagłębienia w ziemi są wspomnieniem twórczej pracy ludzkich rąk – najpierw wybierania gliny, następnie formowania cegieł, ich wypalania, a w końcu wznoszenia okolicznych domów i innych budynków

– mówi Maja Ganszyniec.
ceramika paradyż i maja ganszyniec

Modernizm osadzony w tradycji

SUNDOWN by Maja Ganszyniec to hołd dla tradycyjnych surowców i metod wytwarzania materiałów budowlanych. Kolekcja jest mocno zakorzeniona w tradycji – poprzez kolorystykę, formaty oraz rodzaje powierzchni. Jej tradycyjny klimat umożliwia odrestaurowanie dawnych budynków oraz wnętrz i ponowne wprowadzenie do nich klasycznego klimatu, czy przedwojennego uroku. Jednak nowoczesne podejście do tego dobrze znanego surowca otwiera też sposobność do tworzenia zupełnie nowych i współczesnych projektów: aranżacji wnętrz, elewacji, małej architektury oraz miejsc użyteczności publicznej. Pozwala to przywrócić klinkier do dzisiejszych projektów architektonicznych oraz aranżacji.

ceramika Paradyż i maja ganszyniec

Nowoczesna technologia

Do tradycyjnej aury kolekcji dodano najnowsze rozwiązania produkcyjne. Dzięki zastosowanej technologii prasowania pod ciśnieniem oraz zamknięciu wierzchniej warstwy impregnatem, klinkier nie wchłania wilgoci i jest mrozoodporny. Jest to wytrzymały i niezwykle odporny materiał, dlatego może odważnie wejść nie tylko do naszych wnętrz, ale również ozdobić elewacje budynków, budować tarasy, elementy ogrodowe, czy obudowy kominków. Poprzez wysokie parametry użytkowe, płytki klinkierowe są łatwe w utrzymaniu czystości, a ich czyszczenie nie wymaga czasochłonnych czynności. Dzięki temu nawet po latach powierzchnie zachowują atrakcyjny wygląd. Natomiast wysokie właściwości antypoślizgowe zapewniają bezpieczeństwo przed ewentualnym poślizgnięciem i upadkiem.

Ceramika paradyz i maja ganszyniec

Ogromne możliwości kompozycyjne

Klinkier SUNDOWN by Maja Ganszyniec jest doskonałym narzędziem dla architektów i projektantów do tworzenia wyjątkowych aranżacji. Umożliwiają to płytki w pięciu formatach. W osadzonej w trendach kolorystyce pojawiają się: naturalny kolor czerwonej glinki (Terra), jasny i ciepły kolor surowej cegły (Cotto), klasyczna ochra (Sand), historyczna wiśnia (Marrone) oraz współczesna, ciemna zieleń (Tundra). Wszystkie odcienie są wyraźne i zdecydowane, ale nienachalnie podkreślają piękno tworzonych kompozycji i ich otoczenia. Natomiast zróżnicowana powierzchnia płytek pozwala dodatkowo na stworzenie intrygującej gry światła oraz urozmaicenie wybranych obszarów oryginalnymi fakturami. Obok naturalnego, gładkiego matu do dyspozycji jest również subtelna matowa struktura, delikatny i gładki błysk oraz zdecydowana, głęboka i błyszcząca struktura.

Zobacz też
Kaspa-Apolin-122

Ceramika Paradyż i maja Ganszyniec

Uniwersalny materiał, jakim jest klinkier wraca w zupełnie nowej odsłonie. Tak różnorodna choć harmonijnie dobrana kolekcja pozwala na kreowanie prostych, stonowanych, nieco ascetycznych powierzchni, ale jednocześnie na pełne śmiałości i nieszablonowości projekty, wykorzystujące kontrastowe zestawienia powierzchni i faktur. Zgodnie z tym kluczem powstawać mogą piękne elewacje, naturalne wnętrza, bramy, halle, witryny, podwórza, tarasy domowe i hotelowe, wnętrza hoteli, SPA, restauracji i kawiarni, kominki, a nawet ogrody. Kolekcja SUNDOWN by Maja Ganszyniec to świeże spojrzenie na materiał znany od tysięcy lat, dający możliwość wykorzystania go w oryginalny i współczesny sposób, ale ceniący naturę i dziedzictwo ponadczasowego modernizmu.

Ceramika paradyż I Maja Ganszyniec

Maja Ganszyniec jest projektantką z kompleksowym podejściem do procesu projektowania. Urodzona na Śląsku, studiowała architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie ukończyła studia projektowe na Royal College of Art w Londynie w 2008 roku. W 2013 roku założyła Studio Ganszyniec, skupiając się na obiektach zorientowanych na człowieka i przyjaznych naturze. W swojej praktyce łączy projektowanie, które jest zarówno wizjonerskie, jak i odpowiedzialne – zawsze szuka nowych możliwości w granicach myślenia strategicznego. Przez ostatnią dekadę współpracowała z markami takimi jak Abstracta, IKEA, DUKA, Comforty, Mute czy Noti. W 2020 została powołana na stanowisko dyrektorki kreatywnej Profim – wiodącego producenta mebli biurowych w Polsce i jednej z marek skandynawskiej grupy Flokk. W 2022 roku Studio Ganszyniec zostało umieszczone w shortliście Nagrody Dezeen w kategorii Emerging design studio of the year. Jest także właścicielką i założycielką niezależnej marki meblowej Nurt. Wspólnie z zespołem projektowym Ceramiki Paradyż opracowała dwie kolekcje płytek: Modernizm oraz Neve Creative, które zdobyły między innymi wyróżnienie Bronze A’ Design Award.

Glina Klinkier

Ceramika Paradyż to polska, rodzinna firma. Lider i wiodący producent płytek ceramicznych w kraju oraz wizytówka polskiego przemysłu na świecie. Od 35 lat napędza wzornictwo, tworząc i dostarczając Klientom w ponad 50 krajach innowacyjne produkty o unikatowym designie i najwyższej jakości. Firma jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie designu i gospodarki – m.in. Red Dot Design Award 2016 (Trakt), iF Design 2017 (Elanda/Elando), Dobry Wzór 2018 (Esagon) oraz Bronze A’Design Award 2020 za kolekcję Modernizm, a także Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ceramika Paradyż jest wieloletnim Mecenasem Łódź Design Festival, największego wydarzenia poświęconego wzornictwu w tej części Europy oraz współinicjatorem akcji na rzecz poprawy jakości i estetyki w przestrzeni miejskiej.

Ceramika Paradyż kolekcja sundown

źródło: materiały prasowe producenta


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.