Now Reading
Rzeźby świetlne Michała Korchowca

Rzeźby świetlne Michała Korchowca

W świecie architektury wnętrz istnieją artyści, którzy wykraczają poza tworzenie funkcjonalnych przestrzeni, przekształcając każdy projekt w ponadczasowe obiekt sztuki. Jednym z nich jest Michał Korchowiec, który urzeka wyrafinowaną estetyką i niepowtarzalną wizją.

Urodzony w 1987 roku, z wyczuciem estetyki i pasją do sztuki, Michał Korchowiec to artysta wielostronny, znany z przekształcania zwykłych przestrzeni w zagadkowe i urzekające oazy. Artysta wizualny, scenograf i reżyser teatralny, w 2012 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dziś jest autorem i współautorem kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą prezentujących malarstwo, sztukę wideo i instalacje. Od 2009 roku jako autor scenografii, kostiumów i świateł współpracował z reżyserami w Polsce, Niemczech, Islandii i Japonii.

fot. Michał Lichtański

W samotności okresu lockdownu pasja Korchowca do sztuki przeniosła się także na projektowanie, dziedzinę, w której powoli doskonalił swoje umiejętności, odkrywając nowe fascynacje: te polegające na przekształcaniu abstrakcyjnych koncepcji w namacalną rzeczywistość, w tworzeniu przestrzeni, które mogą inspirować i ulepszać życie ludzi. Inspiracje czerpią zewsząd, jednak to obserwacja interakcji między przestrzenią a ludźmi napędza jego kreatywność, dostarczając cennych spostrzeżeń na temat projektowania przestrzeni, które są zarówno estetycznie piękne, jak i funkcjonalne.

„Moje przedmioty dotarły do ​​mnie same – w najtrudniejszym momencie mojego życia, mniej więcej w połowie izolacji. Musiałem zaludnić moją wyspę, wypełnioną szarymi portretami moich zmarłych przodków. Bez moich świetlistych rzeźb moja depresja zamieniłaby się w szaleństwo. Nie było innej opcji; powstały dla mnie pierwsze obiekty.”

Podczas kilku miesięcy mieszkania na Islandii zimą, pojawiłą się inspiracja dla jego linii lamp stworzonych dla Desa Home Today.

„Przestraszony nocą polarną kupiłem czerwoną żarówkę grzewczą. Bardzo mi to pomogło i postanowiłam odtworzyć to uczucie w moich pracach.”

fot. Michał Lichtański

W swojej twórczości Korchowiec harmonijnie łączy elegancję klasycznych elementów z nowoczesnymi innowacjami, tworząc zagadkowe obiekty oddziałujące na wyobraźnię. Czyste linie i geometryczne kształty z rzemieślniczą dbałością o szczegóły. Artysta uwielbia twórczo łączyć materiały i faktury, tworząc intrygujące kontrasty, które przykuwają uwagę i pobudzają zmysły. Jego dbałość o szczegóły i nieustające dążenie do perfekcji znajdują odzwierciedlenie w każdym projekcie, zapewniając niezwykłe i długotrwałe rezultaty. Idealne połączenie formy, funkcji i piękna.

Tym, co czyni te obiekty świetlne tak wyjątkowymi, jest ich uniwersalność. Od minimalistycznego designu po bogatą elegancję, każda lampa dostosowuje się do stylu i otoczenia. Dodają odrobinę wyrafinowania i uroku, gdziekolwiek zostaną umieszczone.

Do najsłynniejszych dzieł wyprodukowanych dla Desa Home Today należą te z kolekcji „Luminosa Serenità”, która obejmuje lampy wiszące z dmuchanymi szklanymi kulami, rozpraszające miękkie i otaczające światło, tworząc atmosferę spokoju i wyciszenia. Te jasne dzieła sztuki idealnie nadają się do relaksujących wnętrz, takich jak sypialnie i poczekalnie. Natomiast lampy z serii „Industrial Charm” charakteryzują się czystymi liniami i wytrzymałymi materiałami, takimi jak metal i szkło, przywołując na myśl industrialną i współczesną estetykę. Idealne do miejskich loftów i nowoczesnych przestrzeni, lampy te dodają charakteru i osobowości każdemu otoczeniu.

Michał Korchowiec
fot. Michał Lichtański

Technologia i zrównoważony rozwój

Oprócz estetycznego piękna, lampy zaprojektowane dla Desa Home są również w czołówce pod względem technologii i zrównoważonego rozwoju. Artysta wykorzystał materiały z recyklingu: stare abażury, unikalne kieliszki i oprawy z lat 20.-80. XX wieku, produkowane w polskich hutach szkła. Sercem obiektów są szklane filtry wykonane z kolorowego szkła, które zmieniają widzialną barwę światła z żarówki w tęczę. Obiekty można wykorzystywać z filtrami lub bez nich, dzięki czemu możliwe jest wpływanie na emocje. Udowodniono, że kolorowe światło ma właściwości lecznicze i pomaga złagodzić stany lękowe. Odkryte na nowo elementy szklane pochodzące z różnych światów, z różnych przestrzeni i czasów; z rzeczy, z których ludzie zrezygnowali, ale które odkrywają na nowo swoje piękno, zmieniając swoją funkcję. Ponadto wiele jego dzieł zawiera energooszczędne oświetlenie LED, co ogranicza wpływ na środowisko.

Michał Korchowiec wyróżnia się odważną wizją, mistrzostwem technicznym i pasją tworzenia niezwykłych przestrzeni. Z dbałością o szczegóły i umysłem otwartym na innowacje, swoimi wyjątkowymi i ponadczasowymi kreacjami wpływa na otaczającą nas przestrzeń. Jego prace zmieniają nie tylko otoczenie, ale także życie ludzi je zamieszkujących, przynosząc światu piękno, inspirację, poczucie zachwytu, intymność atmosfery. Sami wybierzcie co. Obiekty są personalizowane.


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.