Now Reading
Villa Noal projektu Andrea Benedetti: budynek NZEB

Villa Noal projektu Andrea Benedetti: budynek NZEB

Villa Noal jest przykładem nowoczesnej architektury wykorzystującej źródła odnawialne i minimalizującej zużycie energii. Droga do poszukiwania rozwiązań oszczędzających energię w budownictwie została zapoczątkowana w latach 70. XX wieku, podczas pierwszego kryzysu energetycznego. Zrodził on ogólną świadomość wagi ograniczania konsumpcji i bardziej efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów.

Akronim NZEB, skrót od Nearly Zero Energy Building, odnosi się do typu budynku o wysokiej efektywności energetycznej, czyli charakteryzującego się wyjątkowo niskim zużyciem energii, zmierzającym do zera. Dyrektywa europejska wymaga, aby wszystkie nowe budynki budowane od stycznia 2021 roku odpowiadały poziomowi NZEB lub równoważnemu i trend ten został wdrożony również na poziomie krajowym przez wiele krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym Włochy.

Realizacja domu w prowincji Brescia jest doskonałym przykładem budynku wybudowanego zgodnie z filozofią NZEB. Oprócz teorii (obliczenia energii na etapie projektowania), nawet w praktyce konstrukcja zużywa bardzo mało, wykorzystując zasoby wyprodukowane samodzielnie przez systemy energii odnawialnej, takie jak panele fotowoltaiczne, system ciepłowniczy i energia geotermalna. W tym domu znajduje się system fotowoltaiczny z akumulatorami, który umożliwia utrzymanie energii w trybie własnego zużycia.

Dom jest przykładem synergii działań między wszystkimi osobami zaangażowanymi w projekt: świadomego wyboru klienta, budowniczego i projektanta oraz współpracy zewnętrznych ekspertów i konsultantów. Rola architekta jest kluczowa w tworzeniu komfortowego środowiska i zachęcaniu, poprzez projektowanie architektoniczne, do zastosowania środków optymalizujących wykorzystanie zasobów naturalnych, zmniejszając zależność od nieodnawialnych źródeł energii.

L’orientamento, le viste, l’ombreggiamento e altri dettagli compositivi architettonici influenzano l’edificio a consumare la minor quantità di energia possibile. È stato sfruttato al massimo l’esposizione solare per riscaldare gli ambienti nei mesi più freddi. Allo stesso tempo, il fabbisogno energetico per il riscaldamento è stato ridotto valutando attentamente l’angolazione del sole per massimizzarne l’effetto in inverno e minimizzarlo in estate.

„Rewitalizacja architektury ma charakter miejski, ale także społeczny. Niektórzy taką architekturę mogą uznać za „nie na miejscu”. Jednak to właśnie idea „nie na miejscu” na przestrzeni dziejów przyczyniła się do przebudowy i regeneracji całych obszarów miejskich. Dziś naszym celem nie jest już konsumpcja nowego terytorium, ale wykorzystanie już zabudowanych i nasyconych działek miejskich w celu odnowienia sektora budowlanego. Poprzez rozbiórkę i rekonstrukcję (np. renowację budynków, dostęp do ulg podatkowych) możemy sprawić, że nasze miasta i nasz sektor budowlany staną się bardziej wydajne i zdrowe. Wybór materiałów konstrukcyjnych zastosowanych w tym projekcie jest wynikiem dokładnych badań inwestora, również we współpracy z inżynierem, czego przykładem są choćby podłogi Plastbau. W ścianach zastosowaliśmy określony rodzaj izolacji zewnętrznej i wewnętrznej, a także całkowicie zamkniętokomórkowy poroton z izolacją z grafitu. Grubości zostały zdobrane tak, aby sprzyjać lepszej orientacji i wykorzystaniu zacienienia. Dziś nie projektujemy już wyłącznie patrząc na ulice, a na słońce. – mówi arch. Andrea Benedetti ze studia Panificio Laboratorio Artigianale di Architettura (Laboratorium Architektury Rzemieślniczej).

Synergia działań

Relacja pomiędzy klientem a firmą architektoniczną była kluczowa dla powodzenia projektu. Klient wybrał architekta Andrea Benedetti ze względu na jego wrażliwość na kwestie środowiskowe i podejście do innowacji. Synergia obu stron pozwoliła stawić czoła typowym wyzwaniom placu budowy i szybko rozwiązać problemy, gwarantując powstanie projektu o wysokiej jakości.

Pierwotnie projekt obejmował renowację, która następnie przekształciła się w rozbiórkę i odbudowę dawnego domu rodzinnego. Syn przejął nieruchomość, a następnie podjął decyzję o budowie nowego domu z basenem dla siebie i swojej rodziny.

„Istnieje znacząca różnica pomiędzy planowaniem, a faktycznym wdrożeniem. Projekt może wyglądać świetnie na papierze, ale ostatecznie trzeba go zrealizować w drodze rzeczywistej budowy.” – powiedział architekt. Decydujący wkład ma firma budowlana i jej skłonność do stosowania innowacyjnych i niekonwencjonalnych rozwiązań.

Na placu budowy zawsze zdarzają się krytyczne problemy, błędy zarówno ze strony projektantów, jak i wykonawców. „Trzeba być tu i teraz i być gotowym je rozwiązać, nawet jeśli może to rodzić konsekwencje dla budowy. Szybkość reagowania i oferowania alternatywnych rozwiązań ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego przebiegu budowy.” – dodał architekt.

Produkty ECLISSE

Decyzja o zastosowaniu ECLISSE 40 w tym projekcie została podjęta przez architekta, który zasugerował to właścicielowi. Umiejętności i precyzja montażu firmy budowlanej Burni pozwoliły na osiągnięcie nienagannego efektu końcowego.

„Prawidłowe wykonanie instalacji było niezbędne do powodzenia projektu i zarządzania placem budowy” – stwierdził architekt. To aspekt, który jest szczególnie ważny w projektach skomplikowanych architektonicznie i o wysokich walorach estetycznych.

W willi Noal zamontowano drzwi Eclisse w salonie oraz w łazienkach. Korytarz nocny, który łączy trzy sypialnie, łazienkę i garderobę jest spójny. Dla ścian i drzwi Eclisse wybrano kolory stosowane. Malowanie zaś wykonano specjalną techniką, aerografem, a nie pędzlem, tak aby uzyskać aksamitną powierzchnię, a nie skórkę pomarańczy.

„ECLISSE 40 reprezentuje minimalistyczny detal, ale jednocześnie ma duży wpływ na całość projektu, do którego wnosi ogromną wartość. Element ten przekształca się w autentyczny obiekt wzorniczy osadzony w ścianie, portal zapraszający do odkrycia nowej przestrzeni. W tym przypadku na pewno drzwi stają się to czymś więcej.” – podsumował architekt.

Źródło: materiały prasowe firmy Eclisse

Realizacja: 2023
Typ: dom prywatny
Projekt: Andrea Benedetti
Firma budowlana: Burni Costruzioni, Rudiano
Rozmiar: 160 m2
Produkty: Kolekcja ECLISSE 40 i listwy przypodłogowe zlicowane ze ścianą


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.