Now Reading
Lampy Apolin od KASPA i Grynasz Studio

Lampy Apolin od KASPA i Grynasz Studio

Kaspa-Apolin-122

Kolekcja lamp Apolin powstała w wyniku trójstronnej współpracy między marką Kaspa, Grynasz Studio i Fundacją Bochińskich. Jest efektem dialogu z projektami polskich konstruktorów lat powojennych, a w szczególności dorobkiem Apolinarego Jana Gałeckiego, któremu lampy Kaspa zawdzięczają swoją nazwę.

Lampy Apolin dbają o dobrostan swoich użytkowników, oferując możliwość regulowania barwy światła i natężenia, co pozwala na dostosowanie oświetlenia we wnętrzu do rytmu dobowego i potrzeb jego użytkowników. Ręcznie profilowane lampy można naprawiać, konserwować, przekazywać z pokolenia na pokolenie, co jest zgodne z ideą odpowiedzialnego projektowania, będącą częścią DNA Studia Grynasz.

Konstrukcja z metalu jest ukłonem w stronę historii polskiego dizajnu, a szczególnie w stronę projektów, które powstawały w polskich zakładach metalowych. Sam Apolinary Jan Gałecki urodził się w 1924 w Warszawie. Był architektem, projektantem lamp w Stołecznych Zakładach Metalowych. Prywatnie naznaczony historią, był żołnierzem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, więźniem obozów koncentracyjnych (Dachau, Natzweiler i Buchenwald). Po wyzwoleniu obozu w Buchenwaldzie został żołnierzem polskiego oddziału armii amerykańskiej. Po powrocie do kraju, w latach 50 ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Przez lata pracował jako główny projektant w zakładach metalowych, tworząc nieśmiertelne metalowe lampy, które gościły w wielu polskich domach.

Do tej spuścizny powróciła marka Kaspa we współpracy z Grynasz Studio oraz Fundacją Bochińskich. Kolekcja lamp Apolin, powstała z inspiracji historią dizajnu, a także z myślą o naturalnym rytmie biologicznym użytkowników i w poszanowaniu dla środowiska naturalnego.

W czasach powojennego braku surowców, „niedobór” komunistycznej gospodarki i konieczność oszczędzania zmuszały konstruktorów do poszukiwań i produkcji przedmiotów, które były zarówno funkcjonalne, jak i trwałe. Założenia projektowania ”na lata” i wykorzystywane materiały tożsame są z dzisiejszą ideą zrównoważonego rozwoju, a także odpowiedzialnego projektowania, które przyświecały Grynasz Studio tworząc Apoliny. W skład kolekcji wchodzą lampy wiszące, kinkiety, lampy stołowe, w tym przenośne, charakteryzujące się prostymi, geometrycznymi kształtami, fasetkowymi czaszami i zaokrąglonymi narożnikami.

Oprawy wykonane z profilowanej stali nierdzewnej mają lekki i ponadczasowy charakter. Forma i funkcja są tutaj równorzędne i wzajemnie się wspierają. Projektanci podeszli holistycznie do koncepcji oświetlenia wnętrz, oferując zarówno szeroką różnorodność lamp w kolekcji, jak i możliwość regulacji natężenia i temperatury barwowej światła.

Linia Apolin uwzględnia założenia koncepcji oświetlenia okołodobowego, odpowiadającego na biologiczne potrzeby człowieka, które wynikają z naszego naturalnego rytmu dobowego. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się światłem towarzyszącym im w pracy i codziennych rytuałach, odpowiadającym potrzebom chwili, porze dnia i roku – światłem, które podąża za ich indywidualnym rytmem i nastrojem.

LAMPY WISZĄCE LINIOWE
Lekkie i przejrzyste, liniowe lampy wiszące Apolin z fasetkowymi, podłużnymi czaszami i zaokrąglonymi brzegami, to obietnica miękkiego światła dzięki wykorzystaniu efektu światła odbitego oraz możliwości regulacji jego natężenia i temperatury za pomocą pilota lub aplikacji. Modernistyczne, geometryczne formy i funkcja wzajemnie się wspierają, dbając o dobrostan użytkowników.

LAMPA WISZĄCA WIELORAMIENNA
Wieloramienna lampa Apolin to duży żyrandol z dziesięcioma ramionami zakończonymi fasetkowymi osłonkami, które wykorzystują efekt światła odbitego w trosce o dobre samopoczucie swoich użytkowników. Miękkie światło lampy, w połączeniu z modernistyczną formą i nowoczesnymi technologiami, stanowi odpowiedź na potrzebę centralnej oprawy oświetleniowej o zdecydowanym charakterze.

APOLIN KINKIETY
Kinkiety Apolin, dostępne w dwóch wymiarach, to scena dla spektaklu, którego głównymi bohaterami są forma, światło i kolor. Użytkownik może zostać reżyserem tego przedstawienia, regulując temperaturę i natężenie światła za pomocą pilota lub aplikacji. W zgodzie ze swoim naturalnym rytmem, nastrojem i wnętrzem.

LAMPY STOŁOWE Z PERFOROWANYM DASZKIEM
Blask przesączający się przez perforację metalowego daszka to udany mariaż ciepła, jakim charakteryzuje się światło, z chłodem materiału. To połączenie tego, co twarde i mocne, z tym, co miękkie i ulotne. To projekt, który puszcza oko w kierunku historii dizajnu, a jednocześnie bawi się światłem, zapewniając unikalne wrażenia świetlne.

LAMPY STOŁOWE
Lampy stołowe Apolin, w wersji mniejszej i większej, to odpowiedź na potrzebę nastrojowego światła we współczesnych, surowych wnętrzach. Fasetkowa czasza i podstawa z ryflowanym włącznikiem z funkcją ściemniacza przyciągają wzrok. Ruchomy daszek pozwala skierować strumień światła w wybranym kierunku, uwalnia je i przypomina, że światło to fala.

LAMPKA PRZENOŚNA
Lampki przenośne Apolin, ładowane za pomocą USB, to lampy towarzyszki. Zabierz je ze sobą na taras, do salonu czy sypialni. Zobacz, jak zmieniają atmosferę w restauracji, jak współgrają z przytulnością kameralnego baru czy subtelnym rytmem klubu jazzowego. Starannie dobrane kolory, ruchomy, fasetkowy daszek, ryflowane pokrętło ściemniacza – detale, które zachwycają.

Zobacz też
slide_marcantonio

Grynasz Studio założone w 2010 roku przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza, jest multidyscyplinarnym studiem, specjalizującym się w projektowaniu mebli, produktu oraz wspieraniu firm w tworzeniu strategii wzorniczych. Grynasz Studio ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w konkursach projektowych, a także realizacje dla wielu firm i organizacji m.in. Bizzarto, Cosentino, Kaspa, Fundacja Bochińskich, MUJI, NAP, OKA Büromöbel, Kleiber, VOX, Devo, Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Projekty Grynasz Studio można także podziwiać na polskich i światowych wystawach, takich jak Milan Design Week, Maison & Objet, London Design Fair, Warsaw Home, Tokyo Design Week, czy w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.


fot. Paulina Angielczyk

Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz chętnie eksperymentują z nowymi materiałami i technologiami, sięgając także do tradycji polskiego rzemiosła i historii myśli projektowej. W swojej pracy kierują się ideą zrównoważonego dizajnu i poszanowaniem dla zasobów naszej planety.

Fundacja Bochińskich jest organizacją non-profit, która promuje wzornictwo przemysłowe oraz polską myśl projektową współpracując z licznymi partnerami.

źródło: materiały prasowe
Fot. Yassen Hristov, Art direction & set design: Anna Sanetra


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.