Spotkania z przyjaciółmi, letnie przyjęcia, czas aperitivo z pysznymi koktajlami. Ikona polskiego szkła użytkowego, marka KROSNO pomaga nam ugasić pragnienie ze stylem i miłością do pięknych obiektów.
Huta szkła Krosno swoją nazwę wzięła od utworzonego w średniowieczu miasta Krosno w południowej Polsce, na malowniczym Podkarpaciu. Krosno określano jako „parva Cracovia”, czyli „mały Kraków”. Wynika to z architektury krośnieńskiego Rynku, którego centralnym punktem są renesansowe kamienice z podcieniami, kojarzące się z krakowskim Starym Miastem, ale także ze względu na wysoki poziom życia intelektualnego miasta.
Krośnieńska huta szkła, mimo zmian własnościowych i skomplikowanej historii, jest nieprzerwanie od 1923 r. jednym z największych producentów szkła użytkowego w Polsce. Produkty marki KROSNO są eksportowane na 60 światowych rynków. Wizytówką huty jest szkło formowane tradycyjną metodą ręczną. Krośnieńskie szkło często nazywane jest „bezołowiowym kryształem”.
Historia marki KROSNO odzwierciedla losy polskiej gospodarki w trudnym okresie XX wieku. W 1923 na terenie posiadłości kupionej od hrabiny Kaczkowskiej startuje budowa pierwszej krośnieńskiej huty szkła. Rok później hutę opuszczają pierwsze produkty. Nadejście II wojny światowej spotyka hutę w pełnym rozkwicie. Na chwilę prace zostają wstrzymane, po czym zakład wznawia produkcję pod rządami niemieckimi. W 1944 r. oddziały wojsk hitlerowskich wycofują się z Krosna, wywożą asortyment i niszczą fabrykę. 1945 przynosi następuje ponowne otwarcie huty: modernizacje, pierwsze maszyny automatyczne, zwiększenie produkcji, a także uznanie wśród zagranicznych klientów z Anglii, Brazylii i Kanady.
W 1958 komunistyczny rząd powołuje przedsiębiorstwo państwowe „Krośnieńskie Huty Szkła”. Zakład się rozwija, stopniowo powstaje malarnia, przyzakładowa szkoła szklarska, nowo wybudowane zakłady, a do kombinatu szklarskiego dołączają kolejne huty.
W latach 70. powstaje królewska zastawa. Krosno produkuje coraz więcej i gości niemal w każdym polskim domu, ale nie tylko. Huta nie rezygnuje z ręcznej produkcji, która jest ceniona za granicą i króluje na wyjątkowych stołach. Niektóre z zamówień trafiają m.in. do królowej brytyjskiej Elżbiety II, cesarzowej Japonii czy króla Hiszpanii.
Przełom lat 90. i 2000 to okres zmian ustrojowych przekształcających gospodarkę centralnie planowaną w rynkową, a przedsiębiorstwo zostaje sprywatyzowane jako Krośnieńskie Huty Szkła „KROSNO” S.A. debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jako jedna z pierwszych 5 spółek. W 2001 r. powstaje Grupa Kapitałowa Krosno, w skład której wchodzą Krośnieńskie Huty Szkła „KROSNO” S.A. wraz z okolicznymi hutami w Jaśle i Tarnowie. Światowa premiera marki KROSNO w nowej odsłonie następuje w 2018 r. Nowa komunikacja wizualna oraz zmodyfikowana architektura oferty podzielona na linię Premium i Casual spotkała się z uznaniem partnerów. Claim„Brilliance in glass since 1923” nawiązuje zaś do długiej historii i tradycji marki.
Technologiczny krok w przyszłość oraz podejście działań w stronę bardziej zrównoważonej ekologicznie produkcji charakteryzują ostatnie lata działania firmy. Zainicjowano projekt „Opracowanie niskoodpadowej technologii wytwarzania wyrobów szklanych o podwyższonej wytrzymałości”. W jego ramach powstaje linia pilotażowa, a zaprojektowana nowa technologia zapewni uzyskanie szeregu korzyści takich jak poprawa jakości produktów, wzrost poziomu odporności chemicznej na działanie wody dzięki opracowaniu nowego składu szkła, zwiększenie parametrów wytrzymałościowych produktu czy redukcja odpadów.
Podobnie jak badania i innowacje, także współpraca KROSNO z Michałem Misiurą trwa od lat, czyniąc projektanta aktywną częścią firmy.
Michał lubi wyzwania i trudne projekty, z których czerpie nową wiedzę i inspiracje, aby móc przekształcić czasami prostą koncepcję w unikalny projekt, trafiający w gust nawet najbardziej wymagającego miłośnika szkła.
Michał Misiura jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Jego twórczość jest pełna elementów zaczerpniętych z otaczającego świata, a także wszechobecnych kontrastów. W swoich projektach stawia zarówno na prostotę i lekkość formy, jak i na surowe, nieokiełznane kształty.
Kolekcja Roma projektu Michała Misiury, dzięki pięknej i nietypowej tłoczonej nóżce oraz klarownej i prostej czaszy doskonale sprawdzi się m.in. w przypadku napojów o ciekawych barwach, z domieszką brokatu czy płatków złota lub kolorowych koktajli, w których wysublimowana estetyka wysuwa się na pierwszy plan.
W skład kolekcji wchodzą wykonane z krystalicznie czystego szkła: pucharek o pojemności 570 ml, kieliszek do szampana o pojemności 230 ml, kieliszek do wina o pojemności 360 ml i kieliszek goblet o pojemności 470 ml. Oprócz niestandardowego wyglądu czaszy wyróżnia je także zdobna, tłoczona nóżka.
Kolekcja Roma
Pucharki do deserów
Pyszny deser zasługuje na wyjątkową oprawę – aby cieszyć nie tylko podniebienie, ale też zachwycić inne zmysły. Warstwowe desery, słodkie kolorowe podwieczorki, ale też wykwintne sałatki najlepiej prezentują się w pucharkach z klarownego szkła. Te z kolekcji Roma same w sobie stanowią przyjemną dla oka dekorację stołu – uzupełnione zaś smakołykami będą cieszyły nie tylko podniebienie.
Klarowne ścianki pucharków eksponują warstwy deseru. Wysoka nóżka zapobiega ogrzewaniu dłonią czarki, co jest szczególnie istotne przy podwieczorkach na zimno. Duża pojemność aż 570 ml umożliwia zaserwowanie różnorodnych, składających się z wielu elementów słodkości czy sałatek. Charakterystyczna, tłoczona nóżka to szczegół, który dodaje elegancji temu praktycznemu i subtelnemu w formie naczyniu.
Kieliszki do szampana
Kieliszki do szampana Roma w nowoczesnym wydaniu – z szeroką czaszą i zdobną nóżką – sprawdzą się podczas przyjęć i uroczystych okazji. Dzięki nietypowej formie i dość dużej pojemności mogą być także używane do serwowania drinków.
Kształt czaszy kieliszka do szampana pozwala na udekorowanie rantu kawałkami owoców czy crustem. Klarowne ścianki eksponują bąbelki oraz barwę trunku. Wysoka, charakterystyczna nóżka dodaje całości szyku. W kieliszkach o pojemności 230 ml można serwować też inne koktajle.
Kieliszki do wina
Kieliszki do wina o pojemności 360 ml charakteryzują się szeroką, lecz delikatnie zwężającą się ku górze czaszą, umożliwiającą poznanie aromatów trunku, kryjących się w smaku i zapachu, zgodnie ze sztuką degustacji. Długa, ergonomiczna, a przy tym pięknie rzeźbiona nóżka zapobiega zaś ogrzewaniu płynu dłonią.
Kieliszki Goblet
Kieliszki goblet z kolekcji Roma to wyszukany sposób na serwowanie napojów, w tym soków czy wody. Pojemność 470 ml oraz klarowne szkło i półokrągły kształt czaszy umożliwiają także podawanie w nich kolorowych koktajli. Uniwersalna forma z rzeźbionym detalem czyni z nich perfekcyjny wybór na niemal każdą uroczystość.