Now Reading
Pisanie w przestrzeni. Lampy Pani Jurek

Pisanie w przestrzeni. Lampy Pani Jurek

Kaligraficzne formy, wyraziste kolory, szlachetne materiały i ręczne wykonanie. Kolekcja TRN to hołd dla malarstwa Jana Tarasina.

Punktem wyjścia dla kolekcji była fascynacja projektantki malarstwem Jana Tarasina. Artysta malował obrazy, na których przedstawiał przedmioty jako serie znaków i symboli. W swojej najnowszej kolekcji Pani Jurek odwraca ten proces i zamienia ideogramy w rzeczy. Jej trójwymiarowe obiekty mają prostą kaligraficzną formę i współgrają ze sobą niczym ciąg znaków pisma.

fot. Ernest Wińczyk

Odprzedmiotowienie w malarstwie Jana Tarasina

Podstawową zasadą malarstwa Tarasina, jednego z klasyków współczesnego malarstwa polskiego, jest budowa układów z przedmiotów, szukanie reguł rządzących tymi układami i rozbijanie ich.

Obiekty na płótnach nawiązują do form organicznych, piktogramów, liter, geometrii, kropek, kresek, wschodniej kaligrafii, litery alfabetu, który nigdy nie został oficjalnie stworzony. Historie opowiadane przez znaki wzmacnia dobór kolorystyki: żółcienie, błękity, czerwienie, czerń i biel.

Co ciekawe, jak mówi projektantka w wywiadzie dla Design Alive, jeszcze przed stworzeniem kolekcji TRN, zaprojektowała obiekt zrealizowany na wystawę, dla której punktem wyjścia były opisy „widzenia” przez osoby niewidome. Fundamentem pracy był proces odwzorowania kształtów rzeczy postrzeganych przez zmysł dotyku. Potem to przełożyło się na znak, który deklinuje się w przestrzeni jak w kolekcji TRN.

 Znajduje się w niej 5 modeli stolików, 3 wielkości luster oraz ceramiczne lampy, których elementy można zestawiać w kompozycje. Ręczne wykonanie mebli i ceramiki nadaje kolekcji autorski, unikatowy charakter. Każdy z obiektów jest niepowtarzalny.

Drewniane meble powstały we współpracy z pracownią mebli artystycznych Square Drop. Ręczne wykończenie, zastosowanie tradycyjnych technik meblarskich zapewnia wysoką jakość wykonania. Stoliki i lustra są wykonane z wyselekcjonowanego drewna jesionowego, bejcowane i zabezpieczone woskiem naturalnym. Ceramiczne lampy,  ręcznie szkliwione i wykończone mosiężnymi elementami, powstają w pracowni Pani Jurek.

Kolekcja powstała z myślą o wnętrzach publicznych i komercyjnych. Obiekty z kolekcji można zestawiać w przestrzeni jak klocki, ale syntetyczne bryły o rzeźbiarskim charakterze będą też stanowiły samodzielny akcent we wnętrzu prywatnym.

Teklan X Pani Jurek

Escena /Stand by Teklan for Sancal. Image by Maria Teresa Furnari

Zobacz też
Kaspa-Apolin-122

Abstrakcja i większe możliwości deklinacji formy, są dla Magdy Jurek powodem, dla którego odchodząc od malarstwa, wybrała projektowanie lamp. Artystka mówi, że są dla niej rzeźbami na suficie, nie tak ograniczonymi swoją funkcją jak inne przedmioty użytkowe. 

Szukanie formy dla przedmiotu, tak samo jak ustawianie przedmiotów w przestrzeni ii szukanie relacji między nimi, jest dla mnie myśleniem obrazem. Z wykształcenia też jestem malarką i myślenie obrazem jest moją obsesją. Myślę z resztą, że wszyscy to robimy – meblując mieszkanie, nakrywając do stołu – mniej lub bardziej świadomie tworzymy nieskończoną ilość kompozycji, odwołując się do naszego wewnętrznego poczucia harmonii, proporcji i porządku. – Magda Jurek

www.panijurek.pl

Pani Jurek to marka założona przez Magdę Jurek, artystkę i projektantkę. Projektuje lampy, produkty do wnętrz, książki. Cechą jej projektów jest niestandardowe podejście do przedmiotu. Tworzy obiekty niestatyczne, wychodzące poza swoją stereotypową funkcję i pozwalające na interakcję z użytkownikiem. Konceptualne podejście do przedmiotu i upodobanie do koloru to wynik studiów malarskich projektantki na warszawskiej ASP. Jest autorką bestsellerowego projektu lampy z probówek Maria SC i współautorką książki Psikusy. Laureatka nagród MUST HAVE, BIB 2017 (Biennale of Illustration Bratislava), The Most Beautiful Book of the Year 2017.

fot. Pion Studio


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.