Now Reading
Luca Nichetto, pomiędzy włoskim wzornictwem a innowacjami technologicznymi

Luca Nichetto, pomiędzy włoskim wzornictwem a innowacjami technologicznymi

steinway& Sons Gran Nichetto, Luca Nichetto designer

Porównując swoje dwie dusze, weneckie pochodzenie i szwedzką karierę, Luca Nichetto łączy włoskie podejście do projektowania produktów, powiązane z wyposażeniem wnętrz i rzemieślnictwem materiałów, z rosnącym zapotrzebowaniem na innowacje technologiczne.

Luca Nichetto urodził się w Wenecji w 1976 roku, ale dorastał w Murano, słynącym z wielowiekowej tradycji artystycznej obróbki szkła, sztuki, która od dziecka pobudzała jego twórczą duszę. Po studiach w Państwowym Instytucie Sztuki w Wenecji, w 1998 roku ukończył wzornictwo przemysłowe na Uniwersytecie IUAV w Wenecji. W następnym roku rozpoczął działalność zawodową projektując swoje pierwsze produkty ze szkła Murano dla firmy Salviati, będącej doskonałością w obróbce tego materiału. Następnie został projektantem produktów i konsultantem ds. badań nowych materiałów i rozwoju produktów dla firmy oświetleniowej Foscarini. Dla marki zaprojektował kultową lampę Plass, z formowanego rotacyjnie poliwęglanu, którego pojedyncza, celowo „niedoskonała” powierzchnia wibruje światłem od wewnątrz.

fot. Foscarini, Alessandro Paderni

Zamysłem projektanta jest wykorzystanie pozornego ograniczenia materiału, czyli niedoskonałości jego wewnętrznej powierzchni na etapie formowania. Ta wada upodabnia go bardziej do szkła niż do poliwęglanu i z tego powodu często jest niezgodna z koncepcją produktu dla wnętrz. Luca Nichetto widzi jednak w tej barierze szansę. To połączenie uroku szklanych koralików wywodzących się z weneckiej tradycji, wpisanej w DNA firmy, z wykorzystaniem zaawansowanego technologicznie materiału, łatwiejszego w produkcji i sprzedaży nawet na dużą skalę niż szkło Murano.

fot. Foscarini, Alessandro Paderni

„Myślę o projekcie w najbardziej włoskim znaczeniu tego słowa, to znaczy z punktu widzenia mebli i materiałów. – twierdzi Nichetto – Włoskie firmy to średnie i małe przedsiębiorstwa, zrodzone z rzemieślników, którzy ewoluowali, a następnie stali się firmami. Logicznie rzecz biorąc, włoskie projektowanie produktów opiera się na podstawowym podejściu, bardziej poświęconym meblom. Dla projektanta Włochy to kraina zabawek: kraj pozwala projektantowi robić wszystko, o czym marzy, ponieważ składa się z zakładów rzemieślniczych, które zapewniają know-how w pracy z materiałami, których nie mają inne kraje i które sprawia, że ​​można wprowadzić prawdziwe zmiany.”

Zdecydowanie włoskie podejście do projektowania produktów powraca wiele lat później w projekcie stworzonym dla legendarnej marki Steinway&Sons. Trzysta lat po wynalezieniu „gravecembalo col fortepian e forte” przez pochodzącego z Padwy Bartolomeo Cristofori, limitowana edycja Gran Nichetto jest pierwszym fortepianem Steinway&Sons wyprodukowanym we Włoszech. Projektant podchodzi do projektu redefinicji Modelu B tak, jakby był to piękny mebel. Król przestrzeni, tak jak jest królem instrumentów muzycznych.

„Epicki i nieustępliwy – mówi Nichetto – marzę, że pewnego dnia zobaczę grających na nim Lady Gagę i Eddiego Veddera”.

W przypadku limitowanej edycji Gran Nichetto opracowywane są wyłącznie elementy zewnętrzne: nóżki, stojak na nuty, pedały, koła, kolor. Ale z wielką dbałością o to, aby nie dotknąć wewnętrznych trybów, prawdziwego silnika i serca obiektu, wynik profesjonalizmu wykraczającego poza projektowanie produktu. Ostrożne i pełne szacunku podejście do know-how firmy i jej tradycji.

Niezwykle złożona operacja, dodatkowo utrudniona przez wymagania inżynieryjne amerykańskiej firmy. Tak naprawdę do wykonania nóg, pulpitu nutowego tego fortepianu wykorzystano współczesne technologie, takie jak zastosowanie 5-osiowych maszyn CNC czy okleina 3D w wersji orzechowej. Ciągła, udana próba połączenia archetypu najbardziej klasycznego obiektu muzycznego z najbardziej zaawansowanym technologicznie designem.

Luca Nichetto

Przez lata Luca Nichetto pracował jako dyrektor artystyczny dla wielu międzynarodowych marek projektowych i zdobył uznanie jako projektant multidyscyplinarny, a także różne nagrody, takie jak Gran Design Award 2008, Good Design Award of the Chicago Atheneum Museum of Architecture 2008 , nagrodę IF Product Design Award 2008 oraz Elle Decor International Design Awards 2009 (EDIDA) w kategorii Projektant Roku w kategorii Młodych Talentów.

Miłość poprowadziła go najpierw do podróży między Szwecją a Włochami, a następnie w 2011 roku otworzył drugie studio w Sztokholmie, gdzie obecnie mieszka na stałe. Wyjątkowe doświadczenie, które pozwoliło mu całkowicie zanurzyć się w skandynawskim wzornictwie przemysłowym i otworzyć się na międzynarodowych klientów. Dziś 70% jej klientów to klienci zagraniczni.

„Jeśli Włochy pozostaną jednym z najważniejszych miejsc badań i rozwoju, Sztokholm, wolny od wszystkich nadbudówek charakteryzujących ten sektor w naszym kraju, pozwoli mi rozwinąć znacznie swobodniejszy i bardziej kreatywny sposób projektowania i myślenia”.

Tworząc kosmopolityczne i multidyscyplinarne studio zajmujące się wzornictwem przemysłowym, planowaniem produktu i doradztwem, Luca Nichetto współpracował z wieloma krajowymi i międzynarodowymi znakomitościami, w tym Bosa, Casamania, Ceramiche Refin, Delivered & Sons, Foscarini, Fratelli Guzzini, Gallotti & Radice, Globo, Italesse, King’s, Kristalia, Mabeo, Moroso, Offecct, Ogeborg, Salviati, Skitsch, Skultuna, Tacchini, Venini.

I wreszcie współpraca z Lladró z okazji pierwszych siedemdziesięciu lat kultowej hiszpańskiej marki, która zrewolucjonizowała świat porcelany. Zaprezentowany na targach Euroluce 2023 projekt oświetlenia Soft Blown, jest hołdem złożonym pięknu i niesamowitemu potencjałowi wyrazu porcelany oraz firmie zdolnej do wprowadzania innowacji, zachowując jednocześnie swoje korzenie.

Wyraziste połączenie świateł, kolorów i materiałów, które przywołują cud i magię zabawnego świata balonów, charakteryzują lampę stołową Airbloom i żyrandol Afloat. Tutaj, nawiązując do sztuki dmuchania balonów, Nichetto bawi się iluzją nieważkości i tworzy zabawne przedmioty, lekkie, ale funkcjonalne. Skomplikowane projekty ukazują wyjątkowe mistrzostwo Lladró w sztuce porcelany oraz głęboką wiedzę projektanta na temat świata rzemiosła i oświetlenia.

Autorka: Giulia Berti


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.