Now Reading
KARMAN …szaleństwo musi błyszczeć

KARMAN …szaleństwo musi błyszczeć

Corrado by Matteo Ugolini for Karman9

Marka oznaczająca finezyjną prostolinijność i eklektyczny wdzięk. Drga prowokacją, stale towarzyszy jej delikatna ironia. Tworzy oświetleniowy pejzaż pełen niedomówień, charakterystyczny dla świata sztuki użytkowej.

Potrzeba światła – need of light
Minimalistyczna koncepcja marki Karman ma swoje odzwierciedlenie w prostocie i spójności tworzenia. Założona w 2005 roku w Fossombrone (włoski region Marche), oferuje lampy i akcesoria oświetleniowe w przeróżnych wariacjach designerskich. Często używany frazes dotyczący połączenia tradycji i nowoczesności właśnie tutaj znajduje prawdziwe uzasadnienie. Dlaczego? To baśniowość zaklęta w betonie, klasyczne kształty przemienione w innowacyjne produkty, to zaskakiwanie odbiorcy dzięki użyciu najprostszych materiałów, takich jak szkło, metal czy ceramika… Nie znajdziemy tutaj żadnych udziwnień wywołujących zawrót głowy, choć docenimy poczucie humoru, rozbawienie, dzięki czemu poczujemy więź z przedmiotem, który lada chwila może być nasz. Kandelabr kościelny zrobiony z ceramiki to zabawa formą, a lampa – sowa to błyskotliwe puszczanie oka do odbiorcy. Karman dzięki temu zdumiewa, bo nie miał swoich poprzedników w używaniu prostych surowców w taki sposób.

Każda kolekcja jest wyrazista co do tematyki i jasno określona poprzez dobór materiałów. Opowiedziana przez projektanta w danej kolekcji historia wzrusza, jednocześnie wywołując uśmiech nostalgii za utraconym dzieciństwem. Być może to jedna z większych zalet marki Karman. W końcu kto nie chciałby choć na chwilę zmienić się znów w jednookiego pirata i mieć w swoim pokoju papugi ze świecącym okiem (Cubano) czy obudzić się jako księżniczka, mając nad sobą piękną, białą lampę niczym z epoki wiktoriańskiej (Mademoiselle)? Karman pobudza wyobraźnię, dotyka czułych strun, nie zwracając jednak na siebie ostentacyjnej uwagi.

Projektują, bawią, zachwycają
Matteo Ugolini, Edmondo Testaguzza, Luca de Bona & Dario De Meo oraz Laura Alesi & Silvia Braconi to główni projektanci marki. Znani są z wszechstronności projektów dostosowywanych do potrzeb klienta zarówno na gruncie prywatnych wnętrz, jak i zleceń obejmujących oświetlenie do artystycznych atelier, hoteli, restauracji czy kawiarni.

CORRADO_WALL LAMPDesign: Matteo Ugolini

Hołd dla starożytnej sztuki walki byków. Toro, lampa ścienna projektu Matteo Ugolini, ma kształt głowy byka, symbolu furii i męskiej siły, wraz ze świecącymi rogami i kolczykiem w nosie.

Jedną z architektek, która wykorzystała produkty marki Karman w Polsce, była Magdalena Czauderna. Na potrzeby luksusowego hotelu Quadrille Conference & Spa w Gdyni użyła produktów z kolekcji Ali e baba, Alibabig, Norma M, Cell oraz Wow!. Kompozycja tysiąca niezwykłych momentów; przełamuje monotonię jak świąteczny dzień; wybucha w przestrzeni, rozlewając się jak melodia – tak opisywana jest kolekcja Domenica. Inny przykład to kolekcja Au Revoir, która oznacza niezwykły moment, który odchodzi.

Hotel Quadrille Conference & Spa

Hotel Quadrille Conference & Spa

Doskonale ucieleśnionym przykładem baśniowości jest niewątpliwie kolekcja Ali Baba oraz jej kontynuacja pod nazwą Alibabig, zainspirowane ,,Baśniami tysiąca i jednej nocy’’.

Na prowadzenie wysuwają się Tobia, Bacco i Ghebo. Tobia to w uproszczeniu łopaty, widły i grabie wykonane z technopolimeru, ale w prawdziwie romantycznym stylu. Rzeczywistych rozmiarów akcesoria ogrodowe są połączone z żarówką, która oświetla otwartą powierzchnię, lub przez zawieszenie na ścianie przytłumiają jej blask.

Bacco, kolejny akcent prostoty i idealny przykład sztuki użytkowej, to podświetlane butelki. Stojące, wiszące, zbudowane z aluminiowej wkładki i wykończone włóknem szklanym. Niezwykle funkcjonalne, wyposażone w mechanizm ładujący.

Rozgałęzione żyrandole, pająkowate świeczniki, które rozpraszają blask światła, to nawiązanie do migotliwych refleksów odbijających się w wodach Wenecji. Niesamowite produkty wykonane z metalu i szkła w surowy sposób oddają charakter kolekcji Ghebo.

Zwieńczeniem kolekcji 2017 roku jest linia Cubano. Inspirowana podróżami i odległymi lądami, zwraca uwagę dekoracyjnością w postaci białej, gładkiej, ceramicznej faktury.

Maitò Ristorante e Beach club Forte dei Marmi

Legendarna, bo działająca od lat 60, restuaracja Maitò Ristorante i Beach club w Forte dei Marmi

Zobacz też
Kaspa-Apolin-122

Mistrzowskie uzupełnienie
Marka Karman sama w sobie na pewno nie funkcjonowałaby tak prężnie, gdyby nie odwaga w realizowaniu projektów – zarówno tych związanych konkretnie z oświetleniem i różnorodnością produktów, jak i z podejmowanymi działaniami reklamowymi. Istotne tutaj są spójność i niebanalność komunikacji. Z drugiej strony grafika oficjalnej strony internetowej, fotografie i prowokacyjne ujęcia odzwierciedlają umiejętne połączenie swobody i pasji. Niewątpliwie rozpoznawalność zbudowana została również na idei, a pomysły na wykorzystanie światła w tak przeróżne i nietypowe sposoby zapewniły sukces na całym kontynencie.

Kiedy ja odkryłam te piękne lampy? Warto o tym powiedzieć, bowiem to są te momenty styku między marka a odbiorcą, które na długo pozostają w pamięci. Kilka lat temu, rozpocząwszy projekt Wolontariatu Europejskiego, miałam za zadanie uczestniczyć w festiwalu sztuki Perepepe’ w Centrum Sztuk Wizualnych Pescheria w Pesaro. Marka Karman była jednym z partnerów wydarzenia i podarowała swoje lampy, aby wzbogaciły przestrzeń przeznaczoną na wystawę. A była to przestrzeń niezwykła, bo hala dawnego targu rybnego połączonego z dawnym kościołem została zamieniona w galerię. Później miałam okazję zobaczyć magiczny showroom marki na targach Euroluce w Mediolanie, uczestniczyć w evencie we Florencji w niezwykłych przestrzeniach La Menagerie. Przez cały okres, gdy uczyłam się i poznawałam współczesne, włoskie wzornictwo, Karman zaskakiwał nienudnymi sesjami zdjęciowymi, konceptami wizualnymi i systematycznie umacniał swoją pozycję jako producenta obiektów nie z tej ziemi. Będę Wam tu pokazywać dużo ich pomysłów.

Amsterdam_M_Ugolini_Karman_Euroluce2019

Fot. Karman, Amsterdam, proj. M.Ugolini. Kinkiet Amsterdam z matowej ceramiki,  jest pełnoprawnym członkiem fantastycznego, świetlistego „zoo Karman”, zainspirowany buldogiem ze stolicy Holandii.

Marka Karman umieściła swoją kolekcję lamp ściennych i stołowych w kształcie zwierząt, zaprojektowanych przez Matteo Ugolini na jednym z najsłynniejszych targowisk ulicznych w Palermo na Sycylii.

Zobacz galerię projektu Karman „Animal Instinct” na targu ulicznym na Sycylii
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.