Now Reading
Jasna i naturalna oaza, w której możesz poczuć się jak w domu. Projekt Finchstudio

Jasna i naturalna oaza, w której możesz poczuć się jak w domu. Projekt Finchstudio

Finchstudio Magdalena Kwoczka progetto flemingio verdi

„Poczuj się jak w domu” – słowa, które mają na celu wywołanie u nas ciepłych i uspokajających emocji, które odczuwamy w przestrzeni, w której rozpoznajemy siebie i która sprawia, że ​​czujemy się chronieni, mile widziani i spokojni. Podobne doznania można odczuć na łonie natury, w przyjemnej ciszy spaceru po górach czy w ciepłym wietrze spaceru nad morzem. Celem FinchStudio przy tym projekcie było skupienie tych wrażeń w przestrzeni życiowej, która stanie się prawdziwą oazą spokoju, relaksu i odpoczynku dla jej mieszkańców, z dala od chaosu miasta.

„Dom to przede wszystkim ludzie i ich historie, dlatego staram się porozumieć z klientami, zrozumieć ich pragnienia i potrzeby oraz nawiązać z nimi kontakt, który jest dla mnie głównym źródłem inspiracji.”- mówi Magdalena Kwoczka, założycielka Finchstudio

Naturalne materiały, proste rozwiązania

Projekt „zielone flamingi” charakteryzują miękkie, ale zdecydowane linie, które definiują przestrzenie o wyraźnych, zrównoważonych proporcjach i nadają przestrzeni aurę przyjemnej racjonalności, której towarzyszy ciepły komfort kolorów i materiałów nawiązujących do natury.

„Ostatnio podziwiam włoskich projektantów, ich podejście do materiału, z którym pracują, sposób komponowania elementów wnętrza. Z jednej strony bardzo wyrafinowany, z drugiej połączony z elementami stanowiącymi swego rodzaju żart, luz.” – mówi Magdalena Kwoczka, założycielka Finchstudio

I podobnie jak w wielu włoskich domach, sercem projektu jest kuchnia. Przestronna i fachowo zaaranżowana tak, aby zająć i wykorzystać całą dostępną przestrzeń, system kuchenny wykonany jest z mebli fornirowanych w wykończeniu naturalnego dębu, w połączeniu z parkietem z dębu europejskiego ułożonym na podłodze. Stół, również wykonany z drewna, ustawiony jest przed dużym oknem i podkreśla wspólnotowy charakter pomieszczenia.

Zasadniczy i nowoczesny kształt mebli oraz naturalne ciepło efektu drewna rozłożone płynnie, przełamane są przez prosty łuk w ścianie pokryty płytkami w kolorze szałwiowej zieleni, które przypominają kolor krzeseł zaprojektowanych przez Maję Ganszyniec dla Ikei i wielu roślin, które ożywiają przestrzenie.

Naturalna oaza, jasna i zielona

W projekcie dużą wagę przywiązano do naturalnego światła, które stymuluje produkcję serotoniny, hormonu szczęścia i dobrego nastroju, poprawia efektywność energetyczną domu i pozwala właścicielom kultywować swoją pasję: uprawę rzadkich roślin. Wnętrza są bowiem ozdobione różnymi gatunkami, które swoim pięknem uwydatniają dużą ilość drewna i innych naturalnych materiałów.

Dlatego FinchStudio połączyło wykorzystanie otwartych przestrzeni i dużych okien z kątami wzbogaconymi kinkietami i punktami świetlnymi fachowo rozmieszczonymi w miejscach największego odbicia światła, aby zwiększyć jasność przestrzeni. Z kolei zadanie uwypuklenie centralnej przestrzeni powierzono ceramicznym lampom LED, takim jak te, które oświetlają blat stołu w jadalni.

W centralnej części salonu, przed wyłożonymi deską schodami prowadzącymi na poddasze i oświetloną jadalnią, umieszczono rzeźbę Piotra Butkiewicza.*

Poddasze to nic innego jak duża i przestronna otwarta przestrzeń, która zbiera i łączy w sobie funkcje sypialni, garderoby oraz strefy relaksu i lektury dla rodziców. Być może to część, która w największej mierze osiąga cel zielonej oazy w domu. Ze względu na stosunkowo niskie nachylenia, wysokość i położenie słupów nośnych, ta część projektu okazała się dla architektów z FinchStudio zadaniem trudnym, ale też wymagającym i jak się później okazało bardzo satysfakcjonującym.

Projekt: Zielone flamingi

Zobacz też

Design: Magdalena Kwoczka, FinchStudio

Miejsce: Warszawa

Data: wrzesień 2022

Zdjęcia : Zasoby studio

* Piotr Butkiewicz – (ur. 1966)

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 1991 roku i był uczniem prof. Leona Podsiadły, Piotr Butkiewicz to polski malarz i rzeźbiarz, który prezentował swoje prace na licznych krajowych i międzynarodowych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. EXPO 2000 w Hanowerze. Wystawiał m.in. w Berlinie, Hadze, Wrocławiu, Brukseli, Helsinkach, Kleinniedesheim i Łodzi.

Magda Kwoczka, Finchstudio

Magda Kwoczka – absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, główna projektantka i założycielka Finch Studio.


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.