Now Reading
Krystian Kowalski twórca ewaluacyjnej użytkowości

Krystian Kowalski twórca ewaluacyjnej użytkowości

Krystian Kowalski Designer
+2
View Gallery

Projektant współczesnych wyobrażeń o wysokich jakościowo produktach. Pasjonat swojej pracy. Designer weryfikujący technologię dla potrzeb wymagających odbiorców.

Rocznik ‘82. Profesjonalista inwestujący w dobry krój. Nominowany do FX International Interior Design Award 2010 w kategorii Breakthrough Talent of the Year. Artysta industrialny, związany z Warszawą od urodzenia. To właśnie tam w 2013 roku rozpoczął swoją własną praktykę projektową, otwierając pracownię Krystian Kowalski Industrial Design. Wcześniej ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – jego pracą dyplomową było krzesło Trim (produkowane do dziś) – tapicerowane, nałożone na aluminiowy stelaż, wspierające się na delikatnej ramie . Następnie przeniósł się do Londynu, gdzie studiował projektowanie produktu w Royal College of Art.
Przy każdym projekcie pokonuje kolejne ograniczenia, wykorzystując najnowsze technologie, m. in. bryły i modele 3D powstające dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu CAD, do tworzenia oryginalnych fasonów. Jak choćby w projekcie mebla do siedzenia, który daje efekt ,,chowania się’’. Wykorzystał do tego siatkę 3D rozpiętą na stalowej ramie. Osiągnął zarówno lekkość konstrukcji, jak i jej stabilność, a także zapewnił użytkownikowi prywatność i możliwość schronienia.

Baltic chair x MDD, Orgatec 2022, fot. Miłosz Zdrojewski

,,Każda obserwacja może się stać zaczątkiem nowego przedmiotu’’
Jego projekty pokazywane były na wystawach w Mint Gallery w Londynie i na mediolańskim Triennale. Ale jak sam podkreśla, nie skupia swojej uwagi na ,,designie galeryjnym” dlatego, że jest to tylko forma pokazania, wystawienia produktu. To już sztuka, a sztuka pod pewnymi względami nie musi być bardzo wymagająca. Natomiast Krystian Kowalski chce, aby jego produkty były w zupełności użytkowe, korzystające z najnowszych rozwiązań technologicznych. Odbiorca jest niezwykle ważny, tak jak jego opinia o produkcie, który został dla niego wykonany.
Podkreśla, że uczestniczenie projektanta w całym złożonym procesie jest zarówno drogą do rozwoju projektów, jak i rozwoju własnego. Dla niego inspiracje nie mają narodowej metki. Motywują go raczej jakość i innowacyjne pomysły, bez konkretnej klasyfikacji na design skandynawski czy włoski. I tak na stażu w Bellini Studio w Mediolanie rzeźbił meble w styropianie, a podczas studiów w Londynie poznał metody obchodzenia się z surowcami – obróbkę metalu, cięcie, toczenie, spawanie oraz obróbkę drewna piłą i frezarką.
Niezwykle wysoko ceni też współpracę z producentami. Nie ogranicza się wyłącznie do stworzenia prototypu – równie mocno skupia się na pracy manualnej, produkcji oraz późniejszych etapach eksploatacji stworzonego już produktu, a w tym wszystkim wiedza i doświadczenie producenta są nie do przecenienia.

Nowatorskie klasyki
Meble Trim, które zaprojektował w 2007 roku dla marki Iker, to nie tylko kreatywne zapełnienie przestrzeni biurowej i publicznej. Ich wyjątkowość tkwi w niebywałej precyzji wykończenia, przypominającej sztukę origami. Technologia oparta na laserowym wycinaniu blachy aluminiowej, następnie wygiętej do pożądanego kształtu, pozwala tworzyć produkty o konsekwentnej formie brył. Dodatkowym akcentem podkreślającym wyrafinowanie jest jakość faktur oraz tkaniny o ciepłych, jasnych barwach. Równie rozpoznawalny symbol Krystiana Kowalskiego stanowi krzesło Oyster – rzeźbione w styropianie, na spawanej ramie – zaprojektowane dla firmy Comforty. Kowalski zastosował metodę wylewania pianki, wcześniej tam nieznaną. Dzięki temu powstał klasyk na miarę lat 50. minionego wieku. Równolegle wdrożono projekt krzesła Nordic dla firmy Noti. To przykład designu skandynawskiego, z wykorzystaniem zaawansowanej technologicznie obróbki drewna. Funkcjonuje w wersjach z siedziskiem lub oparciem tapicerowanym na stałe, jak również ze zdejmowanym pokrowcem. Wdzięcznym dopełnieniem portfolio Kowalskiego są projekty dla Nowego Stylu oraz Bureau – sekretarzyk zaprojektowany dla Ikei. Ten ostatni łączy piękno tradycyjnych wzorów i nowoczesność minimalistycznych powierzchni.

Projektant w każdym z nas
Jak sam mówi: “To dla projektanta ważne, by wnosić coś nowego, przebić się przez typowość. Za każdym razem czymś zaskoczyć.’’ Zapewne dlatego od roku 2017 Krystian Kowalski został również dyrektorem kreatywnym marki Tylko (współpraca trwałą do 2021 r.). Innowacją Tylko jest prosta aplikacja do konfiguracji, dzięki której klient może nie tylko samodzielnie zaprojektować regał czy komodę (w granicach ustalonych przez producenta), ale także dostosować ją do konkretnego, indywidualnego pomieszczenia, korzystając z wizualizacji w trybie virtual reality.

Oyster High Stool x Comforty, fot. Ernest Wińczyk, 2022 r.
Type 01 Wall Storage x Tylko, Tylko Design Team lead by Krystian Kowalski, 2021 r. fot. Tylko

©studioflaminio _ design culture Magazine _ All Rights Reserved