Now Reading
Kolekcja płytek projektu Vincenta Van Duysena dla Mutina

Kolekcja płytek projektu Vincenta Van Duysena dla Mutina

Kosei to po japońsku kompozycja i jednocześnie nazwa kolekcji płytek, którą Vincent Van Duysen zaprojektował dla włoskiej marki Mutina z Fiorano Modenese.

Na kolekcję składa się cała gama subtelnych, naturalnych tonacji kolorystycznych i przyjemnych w dotyku powierzchni. Ich inspiracją są skały pochodzenia wulkanicznego – obsydian i szkło wulkaniczne. Jednorodne i amorficzne mają wyjątkową twardość.

Mamy do wyboru pięć kolorów i osiem formatów o matowej teksturze. Można je ze sobą dowolnie łączyć, tworząc zindywidualizowane kompozycje. Kolekcja Kosei jest przeznaczona do podłóg, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Kosei produkowana jest metodą ekstruzji, procesu produkcyjnego pozwalającego uzyskać wysokiej jakości płytki o doskonałych właściwościach technologicznych, autentycznych i naturalnych w dotyku, a jednocześnie odpornych i trwałych.

Produkcja odbywa się w unikalnym na skalę światową zakładzie przemysłowym, w którym możliwa jest produkcja dużych płyt poprzez wytłaczanie pełnych kolorowych korpusów całkowicie pozbawionych szkliwa. Płytki powstałe w tym procesie mają większe zagęszczenie, co wzmacnia ich odporność na uszkodzenie, plamy i wodę.

Vincent Van Duysen

– Projektując kolekcję Kosei chciałem wniknąć głębiej we wzory z historii światowej architektury. Rezultatem jest niezwykle wszechstronna kolekcja płytek, które mogą tworzyć jednorodne, monochromatyczne powierzchnie lub niemal dowolne wzory – mówi Vincent Van Duysen, autor kolekcji, która dostępna jest w Polsce w showroomach BOZZA.

Van Duysen, architekt i designer z Belgii, współpracuje z marką Mutina od 2022 r. tworząc dla niej kolekcje Kosei, Renga i Yama. Styl jego prac oscyluje wokół kodów pochodzących z architektury, projektowanie wnętrz i produktów oraz konsekwentnego poszukiwania znaczenia.

Zobacz też
Scirocco-H-SHADOW-Nero_Habemus-Design

Mutina to szczególna marka w krajobrazie włoskich producentów ceramiki – bardzo demokratyczna, kosmopolityczna, oddychająca sztuką. Wystarczy spojrzeć na Casa Mutina Modena, odrestaurowaną rezydencję w centrum historycznym Modeny. Przestrzeń stworzona we współpracy z kopenhaskim OES Studio, gości współpracowników marki, którzy przybywają z daleka. Jest to też wizytówka marki, jej podejścia do tworzenia wnętrz i wartości. W DNA marki jest mecenat nad sztuką współczesną. Warto powiedzieć, że to wsparcie czynne, nie bierne. Program MUTINA for ART, przewiduje organizacje wystaw w przestrzeni MUT, w siedzibie przemysłowej oraz Casa Mutina w Modenie, a także w Mediolanie; doroczny konkurs dla międzynarodowego grona artystów o przewrotnym tytule „This is not a Prize”, a także projekt Dialogue, seria inicjayw i współprac  artystami i galeriami na świecie.


©studioflaminio _ design culture Magazine _ All Rights Reserved