Fuorisalone to wielkie święto Mediolanu, podczas którego tkanka miejska jest jedną, rozległą przestrzenią, gotową do ekspozycji designu. Od 15 do 21 kwietnia miasto, towarzysząc 62. edycji targów Salone del Mobile, wypełnia się wystawami, instalacjami, spotkaniami w showroomach i muzeach, w których biorą udział marki, architekci, projektanci, szkoły i instytucje. Tematem tegorocznego programu jest Materia Natura i idea świadomego projektowania.
Jako Habemus Design nie możemy się już doczekać udziału w kolejnej, 62. edycji SALONE DEL MOBILE / Design Week 2024 w Mediolanie. Z całej gamy wybraliśmy kilka ciekawych wydarzeń, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę. Rekomendujemy założenie wygodnego obuwia i skorzystanie z aplikacji Salone del Mobile, która pomaga zorientować się w przestrzeni. Dyskusje, instalacje, wystawy odbywają się w dzielnicach designu: Brera Design District, Tortona Design District, showroomach marek, muzeach, fantastycznych postindustrialnych przestrzeniach przekształconych w miejsca publiczne.
Nie możemy nie wspomnieć o onirycznej wystawie „Thinking Room” zaprojektowanej przez reżysera podświadomości Davida Lyncha. Kuratorem wydarzenia jest Antonio Monda, pisarz, dziennikarz i dyrektor artystyczny, znawca kina. Targi otworzą dwa lustrzane odbicia „Pokoi Myślących” wyobrażonych jako symboliczne drzwi, przez które należy przejść i zanurzyć się w wydarzeniu – HALA 5-7.
Warto zwrócić uwagę na młodą krew tętniącą w żyłach branży i odwiedzić Salone SATELLITE, które obchodzi swoje 25. urodziny. To część targów poświęcona młodym projektantom – satelitom. Możecie tam obejrzeć najbardziej innowacyjne i świeże produkty oraz pomysły badawcze projektantów poniżej 35. roku życia. Ciekawą wystawę („Universo satellite 25 anni del SaloneSatellite”) z okazji tej ważnej rocznicy zorganizuje Triennale di Milano, której kuratorem jest Beppe Finessi, badacz designu i wykładowca na Politechnice Mediolańskiej. Jego wystawa podsumuje 25 lat dorobku Salone Satellite, od czasu jego ideacji przez Marvę Griffin.
Z kolei dla zainteresowanych materiałami obowiązkowym wydarzeniem jest MATERIALLY NOW w Superstudio+ na via Tortona, 27. edycja Superdesignshow 2024: m.in.: płyty akrylowe w 100% pochodzące z recyklingu; eleganckie panele z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu; papiery integrujące odpady z ziaren kakaowych; wytworzone przy użyciu coraz bardziej biomimetycznej chemii i dialogu z naturą.
Już pierwszego dnia bogatego tygodnia designu: 16 kwietnia polecamy wpaść do miasta (Corso Garibaldi 116 o 18:00) i zatrzymać się przy DIWERGO, start-upie zrodzonym wokół aforyzmów Antonio Giuseppe Malafariny, dziennikarza, poety, osoby wyjątkowej, która żyjąc z niepełnosprawnością, została pionierem dziennikarstwa społecznego i zaangażowanego. Jego aforyzmy stały się symbolami, poruszają się dalej na wietrze przestrzeni kulturalnej, a marka Alessi umieszcza je na swoich produktach.
“Inclusione è una parola magica. Quando esiste svanisce.”
„Inkluzywność to magiczne słowo. Kiedy istnieje, znika.”
Wydarzenie Diwergo – Oasi dell’inclusione / Aforismi di Antonio Malafarina per capire la diversità to refleksja nad humanizacją technologii i designu.
The Wonder Rooms
INTERNO 18 | Via Solferino, 18 | Milano
16 – 20.04 h 10:00 – 21:00 / 21.04 h 10.00 – 18.00
Wydarzenie Wonder Rooms odbędzie się w samym sercu dzielnicy Brera, w ekskluzywnych przestrzeniach INTERNO 18 przy Via Solferino 18. Instalacja, której kuratorem jest florenckie studio Q-Bic, towarzyszy odwiedzającym w wielozmysłowej podróży, która pokaże wzajemne powiązanie pomiędzy istotnym elementem wody, trwałością materii i koncepcją dobrego samopoczucia.
Celem Wonder Rooms jest ukazanie głębokiego związku pomiędzy wodą, poprzez innowacyjne i wyrafinowane propozycje marki Rubinetterie Treemme, a kamieniem naturalnym, poprzez estetyczny i architektoniczny potencjał trawertynu. W tym scenariuszu marka Travertini Paradiso proponuje nową koncepcję środowiska łazienki, udaną reinterpretację we współczesnym tonie najbardziej klasycznych materiałów architektonicznych, które dziś prezentują się jako aktualnie i dekoracyjnie, ale z tożsamością i tradycją.
Stone builds the future
SUPERSTUDIOPIÙ | Via Tortona, 27 | Milano
Spotkanie prasowe: 15.04 h 15:00-20:00
16 – 20.04 h 11:00 – 21:00 / 21.04 h 11.00 – 18.00
Superdesign Show, kultowe wydarzenie Superstudio, które od 2000 roku stworzyło fenomen Tortona Design District, otwiera swoje podwoje dla ponad 80 międzynarodowych firm i 40 nowatorskich projektów.
Wydarzenie Stone builds a future zorganizowane przez Sieć PNA – Pietra Naturale Autentica (producentów kamienia naturalnego), doskonale wpisuje się w zaproponowany przez przestrzeń wystawienniczą temat „Thinking different”. Naturalny kamień, trwały o wiecznym pięknie, towarzyszy człowiekowi w kierunku bardziej zrównoważonego życia z mniejszym wpływem na środowisko. Innowacyjna, wciągająca instalacja, która świadczy o trwałej i głębokiej więzi łączącą człowieka i kamień naturalny na przestrzeni dziejów. Oś wystawy tworzy ewolucyjny morfing, technika cyfrowa wybraną przez kierownictwo artystyczne agencji Danae Project, która pozwala na płynne, stopniowe przenikanie obrazów i wizji artystycznych.
Aqua. A design exploration
ARCHIPRODUCTS MILANO | Via Tortona, 31 | Milano
16.04 h 10.00 – 18.00 / 17-21.04 h 10.00 – 20.00
Spotkanie prasowe: 15.04 h 14:00-18:00
W multidyscyplinarnych przestrzeniach Opificio przy via Tortona 31 w tym roku ponownie powraca spotkanie z wydarzeniem organizowanym przez Archiproducts Milano. Wydarzenie Aqua. Eksploracja designu to nowy projekt, którego kuratorem jest Studiopepe, we współpracy z Explora Journeys – luksusową marką grupy MSC Crociere, zajmującej się rejsami morskimi – oraz innymi międzynarodowymi markami.
Wciągające doświadczenie, które składa hołd istotnej roli wody jako czystego pierwiastka, który dostosowuje się do wszystkiego, z czym się zetknie. Płynne powierzchnie, gra świateł, odbicia ścian i sufitów oraz wibracje kolorów, dzięki którym marka Cropelli debiutuje na Fuorisalone 2024. Bohaterką instalacji zrealizowanej wraz z Azzurra Ceramica, jest Alyssia – nowy system, który radykalnie zmienia tradycyjną koncepcję prysznica, efekt pracy i kreatywność młodych ludzi, studentów LABA, Akademii Sztuk Pięknych w Brescii. System ten przekształca prysznic w element wyposażenia, którym można cieszyć się na co dzień z maksymalnym komfortem, łącząc w sobie praktyczność i elegancję: wyróżnia się w łazience jako element projektu, który tworzy tożsamość i nadaje charakter.
Apartament Artemest
ARTEMEST | RESIDENZA VIGNALE Via Enrico Toti, 2 | Milano
16.04 h 10.00 – 04.00 / 17-21.04 h 10.00 – 19.00
Spotkanie prasowe: 15.04 h 11:00-19:00
Zanurzony w tętniącej życiem dzielnicy 5Vie w Mediolanie, Artemest , e-commerce oferujący luksusowe artykuły wyposażenia wnętrz, prezentuje drugą edycję L’Appartamento di Artemest. Święto piękna i wyjątkowości włoskiego rzemiosła i designu, które odbędzie się w Residenza Vignale, książęcym pałacu zbudowanym na początku XX wieku.
Kuratorem przestrzeni będzie sześć prestiżowych studiów projektowania wnętrz: Elicyon, GACHOT, Rottet Studio, Studio Meshary AlNassar, Tamara Feldman Design i VSHD Design. Każde z tych studiów będzie miało za zadanie przekształcenie jednego z pokoi w arcydzieło poprzez własną twórczą wizję i wykorzystanie wyłącznie mebli, oświetlenia, dekoracji i dzieł sztuki Artemest od najlepszych włoskich rzemieślników, marek i artystów.
Design Variations 2024
MOSCAPARTNERS | Via Ariberto, 22 | Milano
16 – 21.04 h 10.00 – 13.00 dla branży
16 – 19.04 h 13.00 – 21.00 / 20 – 21.04 h 10.00 – 21.00 dla gości
Spotkanie prasowe: 14.04 h 10:00-19:00 / 15.04 h 10:00-17:00
W tym roku wielki zbiorowy projekt Moscapartners Design Variations 2024 przenosi się do obszaru Navigli w Darsena, do dawnego garażu z lat 40. XX wieku o probrutalistycznej duszy zaprojektowanej przez architekta Marco Zanuso. W projekcie powierzonym m.in. Park Associati weźmie udział wiele marek i projektantów, w tym Stellar Works z Neri&Hu, Michele De Lucchi, Studio Stefan Scholten, Space Copenhagen i BassamFellows; Woak z Constance Guisset, DWA, Martą Ayalą Herrerą, /àr-o/ studio, Zavenem i wieloma innymi.
Przy wejściu na wystawę CORRIDOR przywita nas duża praca site-specific Nathalie Du Pasquier, włosko-francuskiej artystki, należącej do grona żałożycieli Memphis Group. Jej instalacja jest złożona z dwunastu dużych paneli dekoracyjnych wydrukowanych na MEG, wszechstronnym materiale przeznaczonym do użytku na zewnątrz, odpornym na światło i warunki atmosferyczne, odpowiednim dla sektora budowlanego i wyprodukowanym przez Abet Laminati, partnera projektu.
Tymczasem, w instalacji Park Associati zatytułowanej HEMP_SCAPE głównym bohaterem będą konopie. Scenografia z cegieł cementowo-konopnych zaprojektuje w sposób modułowy przestrzeń wewnętrzną trzech dużych hal o łącznej powierzchni około 2500 metrów kwadratowych, aby podkreślić potrzebę odpowiedzialnej architektury etycznej o niewielkim wpływie na środowisko. Wystawa pokazuje szanse na inteligentne ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych, a co za tym idzie na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Będziemy relacjonować nasze ścieżki podczas Salone del Mobile i Fuorisalone na Instagramie Habemus Design, na który zapraszamy.
Subiektywny przegląd: Kamila Wierzbicka, Giulia Berti, Vitaliano Mancino