Now Reading
The Box Hotel pod słońcem Riccione, a w nim piękny Chierowski 366

The Box Hotel pod słońcem Riccione, a w nim piękny Chierowski 366

The Box Hotel

Hotel, który wywołuje entuzjazm i uśmiech. Miejsce, które nie jest tylko destynacją do spania, ale zachwycania się, spędzania w nim czasu i poznania nowych ludzi.
The Box Hotel został stworzony przez malowniczą parę Mariannę Chiaraluce i Alfredo Monetti, którzy prowadzą firmę doradczą Hospitality Mood, zajmującą się konsultacjami dla obiektów turystycznych. Po latach pracy i doradzaniu innym stwierdzili, że nastał najwyższy czas, by przekuć swoje przekonania co do tego, jak powinien wyglądać ich idealny hotel, w swoje prywatne success story.
Przejęli budynek stworzony w latach 50 w centrum Riccione, działający jako pensjonat rodzinny, a potem futurystyczny hotel Sixty, który stał opuszczony przez 9 długich lat. Po pracach budowlanych, które trwały 8 miesięcy i miały za zadanie zmienić konstrukcyjnie jak najmniej, projekt The Box Hotel ruszył pełną parą, stawiając na komfort, piękno i relacje międzyludzkie.

Przekraczając próg, The Box Hotel wymyka się nam spontaniczne “wow”, bowiem naszym oczom ukazuje się lśniący “MAD Cocktail Bar & Cucina“, bar i restauracja hotelowa, w których goście i lokalsi mogą zatrzymać się na kawę, brunch lub drinka. Sam postument baru przyciąga wzrok dzięki trójwymiarowym wykończeniom z ceramiki i mosiądzu. Można przy nim zatrzymać się na chwilę, by następnie przejść do recepcji lub kabiny foto i zrobić sobie na pamiątkę szalone zdjęcia.

Parter jest urządzony tak, by można było skorzystać z restauracji, ale i zorganizować spotkanie biznesowe lub…zagrać w ping ponga przy niesamowitym stole konferencyjnym. Jak wykończone są z kolei wnętrza? Przemycają vintage i modernizm, tak, iż Fabio wchodząc powiedział, że czuje się jak w Polsce.

Obiekty z poprzednich epok towarzyszą ikonom designu, jak krzesła Bertoia, fotele Tulip marki Knoll, lampy zrobione ręcznie z mosiądzu przez libańską markę PSLab, komody Moroso, tapety Wall &Deco i fotele projektu Józefa Chierowskiego od 366 Concept.

Fotel 366 to najbardziej ikoniczny przykład polskiego wzornictwa lat 50 i 60. Został zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego dla Fabryki Mebli w Świebodzicach, którą strawił pożarach. Do uruchomienia powtórnej produkcji, potrzebny był produkt tani i łatwy w montażu. Dokładna data powstania mebla nie jest znana, ale wiemy, że został zaprezentowany na targach w 1959 r. by stać się bestsellerem. Do 1967 r. sprzedano aż 500.000 egzemplarzy. Dziś od zapomnienia ocala go firma 366 Concept, która odkupiła licencję i jak widać w The Box Hotel, z powodzeniem sprzedaje go na całym świecie. Jesteśmy zachwyceni tym, że mebel, który powstał w Świebodzicach, a zatem obok naszej polskiej bazy, znaleźliśmy w Riccione, nieopodal Pesaro, czyli naszej włoskiej siedziby.

Zobacz też
Anna G di Alessandro Mendini per Alessi, 1994, produzione in marmo Sa.Ge.Van., 2014. White Carrara - Design is back, Carrara, 2024. Ph. Giuseppe D'Aleo

The Box Hotel to miejsce tętniące życiem, nie tylko w kontekście wnętrz, ale i wydarzeń: sety didżejskie, wystawy, instalacje, spotkania, które łączą lokalną rzeczywistość i osoby przyjezdne. My trafiliśmy na wspaniały projekt skierowany szczególnie do miłośników czworonogów, a konkretnie psiarzy. Wystawa “TRAVELLING PETS” autorstwa Erica Castiglioni (zdjęcia) i Francesca Antolini (scenografia) przedstawia wzruszające i nietuzinkowe zdjęcia psich gości hotelu wraz ze swoimi właścicielami, którym towarzyszą w czynnościach życia codziennego we wnętrzach The Box Hotel.
W przestrzeniach hotelu został ustawiony set fotograficzny “Travelling Pets & Humans”, gdzie można było zrobić sobie zdjęcia ze swoim czworonogiem, aby utrwalić “historię miłości, która będzie żyła na zawsze”.

fot. The Box Hotel


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.