Now Reading
Wise Habit: tylko dobre nawyki ocalą świat

Wise Habit: tylko dobre nawyki ocalą świat

wise habit kitchen

Showroom z produktami, które rzucają inne światło na obiekty użytku domowego, przestrzeń do edukacji spotkań, studio projektowe. Tym jest Wise Habit, miejsce na mapie Warszawy, które zachęca do zatrzymania się, refleksji i budowania dobrych, mądrych nawyków w dziedzinie designu i życia.

O sile nawyków powstało już mnóstwo publikacji, jednak o ich wpływie na życie w sposób bardziej zrównoważony, nadal w badaniach naukowych mówi się mało. Tymczasem mają one ogromny wpływ na zrównoważone postawy, szczególnie w przypadku zachowań o dużej częstotliwości, codziennych, półautomatycznych. Jeśli normom społecznym, narracji publicznej, towarzyszy budowanie nawyków w zakresie zrównoważonego rozwoju, możemy powiedzieć, że zdobyliśmy silnego sojusznika. Szczególnie mają one znaczenie w motywacji do lepszego życia, gdy brakuje nam siły woli, jesteśmy zestresowani lub nie jesteśmy w stanie przemyśleć naszej racjonalnej reakcji. 

To właśnie od takiej pracy u podstaw, czyli roli budowania mądrych nawyków, wyszli założyciele Wise Habit. Produkty wpływają na nasze życie: to, jak są zaprojektowane, z jakich materiałów, jak się je użytkuje, to wszystko ma znaczenie.  Dlatego zespół Wise Habit precyzyjnie selekcjonuje, wyszukuje, a ostatecznie i projektuje produkty, które wspierają użytkownika na każdym kroku, pomagając budować mądre nawyki, by żyć świadomym, pełnym znaczenia życiem. 

wise habit showroom

Koncepcja Wise Habit powstała w 2023 z inicjatywy przedsiębiorcy Michała Kicińskiego oraz Marceliny Plichta-Wabnik, strateżki, przedsiębiorczyni i wykładowczyni akademickiej.  Pod parasolem firmy znajdują się dwie marki własne (tre product i Wise Habit), Wise Habit Concept Store, sklep internetowy oraz studio projektowe i strategiczne, które zajmuje się współpracą komercyjną z firmami, R&D, projektowaniem oraz działalnością edukacyjną. 

Wszystkie produkty proponowane przez Wise Habit są inkluzywne, ponadczasowe i uniwersalne. Marka własna tre product to zastawa stołowa, akcesoria domowe, meble. Charakteryzuje ją prostota i trwałość projektowania połączona z zaawansowanym rzemiosłem i lokalną produkcją. Z kolei kolekcja marki Wise Habit jest podzielona na dwie kategorie produktów: Wise Kitchen i Be aware.

wise habit kitchen

Wise Kitchen to adaptacyjny system mebli stworzony na podstawie koncepcji Rethink, Reuse, Reduce i Recycle. Jest to pierwszy element linii urządzeń gospodarstwa domowego, które tworzą zdrowe nawyki. Kolekcja otrzymała nagrodę IF Design Award 2024. Jest pierwszym tego typu systemem modułowym, który nie zakłada dopasowywania mebli pod wymiar. Wykonany z ekologicznego Valchromatu, pakowany na płasko, spotkał się z ogromnym entuzjazmem kupców i architektów. Druga część kolekcji nazwana Be Aware to produkty mindful, które wspierają nas w budowaniu zrównoważonego życia. 

Biblioteka Zrównoważonych Materiałów

Jednym z kluczowych etapów rozwoju projektów jest research, wyszukiwanie materiałów, ocena ich właściwości, wpływu na środowisko. Stąd świetnym pomysłem ze strony Wise Habit było stworzenie biblioteki materiałów zrównoważonych dedykowanej projektantom produktu i architektom, w której dostępnych jest na razie 1000 różnych próbek, ale ich liczba będzie sukcesywnie zwiększana. Dostępna będzie również wersja online do użytku międzynarodowego w formie elektronicznych raportów, zdjęć i podręczników. 

Zobacz też
Anna G di Alessandro Mendini per Alessi, 1994, produzione in marmo Sa.Ge.Van., 2014. White Carrara - Design is back, Carrara, 2024. Ph. Giuseppe D'Aleo

„Do współpracy wybieramy marki, które kierują się podobnymi wartościami: stawiające na jakość, przemyślany projekt, działające z poszanowaniem dla Planety, w których ofercie znajdują się produkty wspierające uważne życie i  dobre nawyki. Staramy się wyszukiwać produkty na świecie niedostępne jeszcze w Polsce.” – mówi Marcelina Plichta Wabnik.

wise habit Marcelina Plichta Wabnik

Concept Store to także miejsce, w którym buduje się społeczność ludzi, angażując ich poprzez organizację różnych wydarzeń:

  • Wise Movies – Kino o tematyce związanej z naszymi wartościami (filmy festiwalowe poświęcone architekturze, designowi, dbałości o Planetę i własny dobrostan)
  • Wise Talks – Panele poświęcone ważnym tematom. (stały cykl: Projektowanie dla Przyszłości, spotkania z architektami, premiery książek)
  • Wise Habit Curates – Działania związane ze sztuką i designem. (wystawy, wernisaże)
  • Wise Habit Meditation – medytacje joga i wydarzenia wspierające równowagę wewnętrzną

Wise Habit organizuje także wydarzenie Sustainability Summit & Awards, którego pierwsza edycja odbędzie się we wrześniu 2024. Nie możemy się doczekać i czekamy na zaproszenie!

wise habit Bołoz studio
Ławka projektu Bołoz Studio

©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.