Now Reading
Sztuka we wnętrzach: Macro realtà Paolo Mazzanti

Sztuka we wnętrzach: Macro realtà Paolo Mazzanti

Piękno często można uchwycić nie tylko oczami, ale także obiektywem aparatu. I nikt nie rozumie tej dynamiki lepiej niż Paolo Mazzanti, włoski fotograf, którego umiejętność uchwycenia natury i architektury nie przestaje oczarowywać i inspirować.

Mazzanti, bohater i uczestnik wielu wystaw, nie tylko we Włoszech, ale także w Nowym Jorku, Pekinie, Szanghaju, Londynie, gościł nas w swoim studio w Pesaro, aby opowiedzieć o technice pracy i inspiracjach.

Urodzony i wychowany we włoskim Pesaro, które w tym roku jest miastem mianowanym Włoską Stolicą Kultury, Mazzanti pasję do fotografii odkrył podczas studiów uniwersyteckich na kierunku Architektura we Florencji, gdzie uczęszczał na kurs teorii fotografii w architekturze, który zbliżył go do tematu. W ten sposób zaczęło rozwijać się w nim duże zainteresowanie estetyką i kompozycją wizualną, co pchnęło go do coraz głębszego poznawania świata przez obiektyw aparatu, aż w końcu całkowicie poświęcił się sztuce fotograficznej.

Zaczął otrzymywać liczne zlecenia dzięki swojej technice, charakterystycznemu stylowi i wrażliwości artystycznej na estetykę przedstawianych tematów. Przez lata, sięgając niemal do wszystkich gatunków fotografii, Mazzanti zdołał wypracować wyjątkową wizję, która oddaje istotę rzeczy, wydobywa na światło dzienne ukryte szczegóły i przekazuje emocje poprzez swoje obrazy.

Gościmy w atelier Mazzanti w Pesaro we Włoszech.

Sztuka uchwycenia duszy przedmiotów jest szczególnie widoczna w fotografiach z serii “Energia czasu”, ukazujących architekturę Mediolanu, Wenecji i Urbino (renesansowe miasto idealne obok Pesaro), oddających niezwykłą plastyczność starych fasad, apelujących o zatrzymanie się i zadumę nad detalem architektonicznym, otulonym światłem, cieniem, ich grą. Podziwianie tych zdjęć pozwala lepiej zobaczyć rzeczywistą architekturę, wysilić się na placu pełnym tłumu turystów, aby odnaleźć jej spokój i majestatyczność.

Również dzięki swojemu doświadczeniu Mazzanti był w stanie wykorzystać światło, kompozycję i perspektywę, aby przekształcić nawet najbardziej zwyczajne otoczenie w zapierające dech w piersiach scenariusze, które pobudzają wyobraźnię i stymulują zmysły. Każda okazja do tworzenia staje się okazją do tworzenia dzieł sztuki, które mogą ekscytować i inspirować.

Fotografie Paolo Mazzanti oferują intymny i szczegółowy wgląd, pozwalając widzom w pełni docenić piękno i złożoność przestrzeni. Detale odgrywają zasadniczą rolę. Każdy szczegół tworzy wciągające i fascynujące wrażenia wizualne oraz pozwala obrazom celebrować sztukę i kreatywność stojącą za każdym projektem. Dzięki specjalnej technice druku jego dzieła powstałe z fotografii przekształcają się w dzieła sztuki, odsłaniając ukryte piękno i kruchość, która kryje się za każdym rogiem.

© Paolo Mazzanti _ San Marco, Venezia

© Paolo Mazzanti

© Paolo Mazzanti _ Katedra, Mediolan

© Paolo Mazzanti _ Energia del Tempo | Energia czasu: visioni concentriche

Biegłości technicznej i innowacji wymagają jego prace związane z fotografią przyrody. „Jeśli spojrzysz na naturę, zdasz sobie sprawę, że każda jej część, każda zmiana koloru, każda struktura jest absolutnie niezbędna dla powodzenia każdej interpretacji estetycznej i reprezentacji wizualnej”.

© Paolo Mazzanti _ Fay Gold Gallery – Atlanta USA

© Paolo Mazzanti

Pod koniec 2000 roku Mazzanti rozpoczął nową podróż artystyczną, organizując w ciągu pierwszych 10 lat około 70 międzynarodowych wystaw, od USA po Chiny. W jego obiektywie nawet najprostszy krajobraz staje się epicką panoramą kolorów i kształtów, a twarze ludzi opowiadają odwieczne historie o radości, bólu, nadziei i wytrwałości.

Choć architektura jest mu nadal bliska, fotograf odnalazł dziś swoją najgłębszą tożsamość w makrofotografii, nadając obiektowi własne życie w otoczeniu i poprzez kontakt z obserwatorem.

© Paolo Mazzanti

© Paolo Mazzanti

Paolo Mazzanti z bankiem optycznym – Sinar

Fotografie Paolo Mazzanti zachęcają do zatrzymania się, podziwiania i docenienia niezwykłego piękna otaczającego nas świata. Przypominają nam, że przyroda jest cennym skarbem, który należy chronić i zachować dla przyszłych pokoleń. Jego dziedzictwo w świecie fotografii jest głębokie i trwałe. Jako wizualny gawędziarz ożywiający przedmioty i historie, wychodzący poza możliwości fotografii, świadczy o przemieniającej mocy sztuk wizualnych. Ale oprócz imponującej kariery Paolo Mazzanti pozostawił także niezatarty ślad w sztuce współczesnej, czego dowodem jest obecność jego fotografii e w międzynarodowych galeriach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.