Now Reading
Scavolini topowy innowator wśród włoskich marek

Scavolini topowy innowator wśród włoskich marek

Na początku był mały warsztat i bardzo skromny wybór mebli i akcesoriów kuchennych. Ponad pół wieku później nic nie przypomina skromnego punktu wyjścia – dziś Scavolini to ogromna, industrialna firma z bogatym portfolio i jeszcze bogatszym doświadczeniem.

Dwaj bracia Valter i Elvino Scavolini ruszają na podbój świata na początku lat 60. ubiegłego wieku w skromnym Pesaro. Określają się jako firma z ,,małym wachlarzem dopasowanych kuchni’’, jednak ich praca nabiera rozpędu dzięki użyciu coraz nowszych technologii oraz współpracy z najlepszymi projektantami.

Zawsze o krok do przodu

W 1975 roku po raz pierwszy do zaprezentowania swojej marki używają reklamy o zasięgu ogólnokrajowym, a w świecie sportu stają się sponsorem obiecującej drużyny koszykarskiej ,,Pesaro’’. W niedługim czasie firma przoduje na rynku z akcesoriami do domu, co zawdzięcza m.in. sile kampanii reklamowej z udziałem popularnej prezenterki telewizyjnej, tancerki i piosenkarki Lorelli Cuccarini oraz założeniu fundacji ,,Scavolini Foundation’’. Międzynarodowy festiwal muzyczny ,,Rossini Opera Festival’’ staje się marketingowym punktem zaczepienia, Scavolini obejmuje bowiem patronat nad tym wydarzeniem. W tym czasie we Włoszech Scavolini zyskuje sobie miano ,,najbardziej ulubionej kuchni włoskiej’’ – la cucina piú amata dagli Italiani – dzięki stałemu rozwojowi marketingu, działalności charytatywnej oraz uczestnictwu w wydarzeniach kulturalnych.

Rok 1990 staje się kamieniem milowym w rozwoju firmy. Powstaje wieloletni plan marketingowy, obejmujący m.in. stworzenie strony internetowej, a także Scavolini Group. Marka przejmuje również i rozwija inną prestiżową firmę z branży – Ernestomeda. Kilka lat później, jako jedno z pierwszych włoskich przedsiębiorstw, Scavolini uzyskuje certyfikat UNI EN ISO 9001 Quality System Certification – międzynarodowy dokument określający normy i wymagania odnośnie zarządzania jakością w organizacji.

Rozwój internetu przynosi kolejne możliwości, z których Scavolini umiejętnie korzysta. Firma tworzy portal dla użytkowników ceniących urządzanie wnętrz z pomocą profesjonalnych porad. Od początku swojego istnienia ma on na celu wskazanie odbiorcom prostych wskazówek dotyczących zorganizowania i wyposażenia własnej kuchni, włączając w to produkty marki.

Pół wieku historii

W roku 2011 Scavolini świętuje 50-lecie i z tej okazji wydaje ikoniczną książkę Italy’s best-seller. „Scavolini 1961-2011. 50 years of kitchens„. To pięknie wydana opowieść o historii marki oraz jej pionierskiej, odważnej wizji – wizji, której podstawą i punktem wyjścia była genialna intuicja i bystrość jej młodych twórców-założycieli.

Nie tylko kuchnie

Jednym z ostatnich akcentów jest prezentacja łazienek według Scavolini, czyli ,,Scavolini Bathrooms’’. Marka wkracza w nowy, odmienny segment rynku, prezentując swoją innowacyjność i gotowość przekraczania barier.

Scavolini wciąż prezentuje swoje projekty, uczestnicząc co roku w wielu targach. To między innymi Eurocucina, Fiera del Levante w Bari, Salone Internazionale del Bagno czy Cersaie w Bolonii. Może też pochwalić się showroomami, które znajdziemy nawet na Dalekim Wschodzie czy w Azji. Ich wyjątkowość pozwala odwiedzającym poczuć się tak, jakby wkraczali do innego świata.

Kuchnia – prawdziwe centrum domowego wszechświata

Zobacz też
Kaspa-Apolin-122

Misją firmy jest ciągłe polepszanie sposobu korzystania z kuchni poprzez podwyższanie standardu. Wśród kluczowych wartości na pierwszym miejscu wymienia się aspekty stylistyczne i funkcjonalne, ale najważniejsze jest coś innego. Celem Scavolini jest zaproszenie klientów do świata włoskiej kuchni, traktowanej wyjątkowo, niemal jak jeden z członków rodziny. Chodzi tu o stworzenie z kuchni serca domu, nadania jej tak doniosłej roli, jaką odgrywa choćby w polskiej i włoskiej tradycji.

Wysoka jakość oraz innowacyjność to tylko dwie spośród wielu cech potwierdzających wiodącą pozycję tej marki. Poza tym Scavolini to nie jeden, dobrze określony styl i gust. To różnorodne akcesoria, meble czy armatura idące z duchem czasów, dopasowujące się do kultury i tworzące trendy.

Kolekcje z nutą designerskiej indywidualności

Każdy z twórców wnosi do Scavolini coś swojego. Własną kulturę, jak na przykład Oki Sato, japoński projektant i szef studia Nendo. Stworzył dla Scavolini kolekcję ,,Qi”, niezwykle urzekającą w prostocie i funkcjonalności, wszechstronną, a jednocześnie minimalistyczną. Kolejnym innowacyjnym projektantem jest francuski designer Ora-Ito, twórca prostych koncepcji o złożonych kształtach i funkcjach. Jego wizja to stworzenie domu, w którym kuchnia zajmuje centralne miejsce dzięki swojej rozbudowanej funkcjonalności, nawet jeśli powierzchnia pomieszczenia nie jest duża. Ostatni jego projekt to kuchnia Foodshelf, inspirowana Le Corbusierem, łącząca minimalistyczną estetykę z intrygującym i zaskakującym doborem materiałów, które mimo to stwarzają ciepłą atmosferę domu. “Nowa horyzontalna linearność” skupiona jest wokół półek o wyglądzie drewna biegnących przez całą długość kuchni oraz szafek i elementów o różnych kolorach, które mogą być ze sobą swobodnie zestawiane i dzielić w ten sposób pomieszczenie na “graficzne” bloki.
Minimalizm w formie i kolorystyce to także wyznacznik filozofii projektowania Silvano Barsacchiego, tworzącego meble z charakterem i elegancją. Mimo tej filozofii jego projekty wydają się odznaczać nadzwyczajnym luksusem dzięki użyciu czerni i bieli – niekiedy z połyskiem, ale także w wersji matowej. Kształty są klasyczne, nawiązujące do tradycji, jednak w żadnym wypadku nie nudne. To właśnie on wnosi do Scavolini ducha innowacyjności poprzez swój zapał do badań technicznych nad pozyskiwaniem coraz to nowych materiałów i oryginalnego ich łączenia. Podobną koncepcję wyznaje również Rafaello Pravato, podkreślając styl i tradycję jako priorytety na swojej liście nowych konceptów.

Tę śmietankę designerską domyka Michael Young, projektując dla Scavolini kuchnie niosące przesłanie lekkiej frywolności i awangardowej kolorystyki.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.