Now Reading
Łodź Design Festival o komforcie życia

Łodź Design Festival o komforcie życia

Lodz Design festival fot_Marcin Korbus_5

W drugiej połowie maja startuje 18. edycja Łódź Design Festival, a jego główne atrakcje planowane są na dni 21–26 maja. Program bogaty jest w ponad 60 wystaw i wydarzeń, a wszystko pod wspólnych hasłem przewodnim KOMFORT.

 – Żyjemy obecnie w ciągłym poszukiwaniu satysfakcji i dobrego samopoczucia, a przyspieszające zmiany stawiają przed nami nowe wyzwania. W trakcie nadchodzącej edycji festiwalu odkryjemy, jak komfort przenika daleko poza tradycyjne wygody fizyczne, obejmując subtelne elementy, takie jak harmonia, spokój ducha oraz indywidualne potrzeby użytkowników. Pokażemy, że odpowiednio zaprojektowane otoczenie sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu, lecz również odzwierciedla naszą unikalną tożsamość i pożądany styl życia – podkreśla Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

fot. Marcin Korbus, materiały prasowe organizatora

W programie festiwalu znajdą się także elementy od lat doceniane przez publiczność:  

· make me! – międzynarodowy konkurs, który wyłania najlepsze projekty twórczyń i twórców młodego pokolenia. Towarzysząca mu wystawa stanowi swoisty obraz świata niedalekiej przyszłości  

· must have – plebiscyt i wystawa prezentujące najlepsze krajowe wdrożenia użytkowe, stanowiące także okazję do poznania przedstawicielek i przedstawicieli polskiej branży kreatywnej  

· open programme – prezentacja wystaw i wydarzeń z otwartego naboru, kierowanego przede wszystkim do instytucji, kuratorów, artystów i projektantów 

· Archiblok – blok prezentacji eksperckich i dyskusji, poświęcony aktualnym tematom z dziedziny architektury i urbanistyki  

· Edukreacja – dedykowana rodzinom z dziećmi, przestrzeń kreatywnej zabawy i nauki bez względu na wiek, status czy wiedzę  

Wystawy, warsztaty dla dzieci i dorosłych, panele tematyczne, spotkania autorskie, spacery miejskie, a nawet premiery filmów – to zaledwie wstęp do programu Łódź Design Festival 2024, na zwiedzających czeka ponad 60 różnych propozycji! Do najważniejszych z nich należą z pewnością wystawy: make me! – Laboratorium innowacji, prezentująca prace młodych projektantek i projektantów z całego świata; must have, na której zobaczymy najlepsze przykłady rodzimego designu; Póki pną pnie, podejmująca temat zieleni w mieście czy Na stołach, o kulturowych i społecznych sensach spożywania.

Na program ŁDF2024 składają się również liczne projekty, stworzone w ostatnim roku na polskich i zagranicznych uczelniach artystycznych.

Całość idealnie uzupełniają ekspozycje wybrane z przeszło 100 różnorodnych propozycji zgłoszonych w ramach festiwalowego naboru open programme – wśród nich chociażby: NeuroDiver – Comfort Space LAB. Przestrzeń edukacyjno-eksperymentalna, Dotknąć miasta, OFFline from time to time, SPOTKANIA – 10 lat studia Pawlak&Stawarski czy TYPE TEXT LDZ.

>> SPRAWDŹ PROGRAM ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2024 lodzdesign.com/edycja-2024/program << 

Festiwalowe warsztaty stanowią niezwykle popularna część programu ŁDF, przygotowane zostały z myślą o różnych odbiorcach – zarówno osobach profesjonalnie zajmujących się projektowaniem jak i amatorów; organizatorzy zadbali także o ofertę dla dzieci. Wyboru można dokonać z blisko 20 propozycji, a ich szeroki zakres tematyczny sięga od nauki technik rzemieślniczych (np. Ckliwie na szkliwie) aż po zagadnienie wykorzystania zasobów AI w prototypowaniu (np. Innowacje z AI – jak zwiększyć szanse sukcesu łącząc siły?). Ostatnie wolne miejsca pozostały na spacery szlakiem Anny i Karola Scheiblerów oraz szlakiem łódzkich drzew.

Osobna uwaga należy się niezwykle rozbudowanemu Sustainable inclusive space, organizowanemu wraz z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Składają się na nie aż cztery boki tematyczne: Health & Wellbeing: Dobrostan – jak go zmierzyć;  Transformation: w kierunku zrównoważonych miast; Biodiversity: jak wygrać z miastem? oraz Design: projektowanie uniwersalne, czyli lepszy świat dla wszystkich. 

Harmonogram wydarzeń

Zaplanowane przez organizatorów wydarzenia to dobra okazja na spotkanie w gronie znajomych, ale też możliwość poznania zupełnie nowych, ceniących twórcze działania osób. Tych kilka festiwalowych dni upłynie wszystkim na rozmowach o nowych trendach w designie

(Blok: Innowacje, Dostępność vs. Estetyka – czy da się je pogodzić?), projektowaniu strefy komfortu (Blok: Komfort), designie lat ubiegłych, który powraca (Komfort spod znaku vintage, Odkrywanie na nowo, czyli projektowanie graficzne w PRL’u),  projektowaniu środowiskowym (Environmental Grapgic Design jako narzędzie w projektowaniu jakościowych wnętrz i architektury) czy o zagadnieniach technologicznych (Czas na komfort: Nowoczesne rozwiązania technologiczne – jak technologia poprawia komfort pracy w branży architektonicznej). Warte udziału są także pokazy filmów: polska premiera wielokrotnie nagrodzonego „Monoblock“ (reż. Hauke Wendler) oraz światowa prapremiera „Odnowa architektury“ (reż. Ewa Trzcionka). Na ŁDF2024 nie zabraknie oczywiście uwielbianego przez publiczność, niedzielnego ARCHIBLOKu, który w tym roku poświęcony jest tematyce projektowania ogólnodostępnych przestrzeni i temu jakie potrzeby mieszkańców miast powinno się uwzględniać, abyśmy wszyscy czuli się w nich komfortowo.

Zwiedzanie ŁDF to też dobry sposób na lepsze poznanie Łodzi – samo centrum festiwalowe mieści się w postindustrialnej przestrzeni dawnego kompleksu Karola Scheiblera (Art_Inkubator, Tymienieckiego 3), a wystawy towarzyszące, w nie mniej klimatycznych miejscach. Warto zajrzeć chociażby do zabytkowej Kotłownia Elektrowni Karola Scheiblera na terenie Fuzji (Zięta Ilustrowany), Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (Fenomen polskiego kilimu), Akademickiego Centrum Designu na terenie słynnego Księżego Młyna (Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł, Przypadek? Nie sądzę., Space of water, Parowe Szczeliny – Procesor Parowy) czy do kameralnej galerii RE:medium, ulokowanej w sercu ulicy Piotrkowskiej (Łódź od kuchni. Słownik łodzianizmów).

Powstały w 2007 roku Łódź Design Festival jest obecnie uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych szeroko rozumianemu wzornictwu, czego potwierdzeniem jest m.in. wieloletnie członkostwo w World Design Weeks (powołana z inicjatywy Tokio Design Week, międzynarodowa sieć zrzeszająca najlepsze tego typu wydarzenia na świecie). ŁDF prezentuje projekty łączące działania artystyczne i społeczne oraz komentuje najważniejsze wyzwania współczesnego świata, a jego szeroki zakres tematyczny obejmuje takie dziedziny projektowania, jak grafika, rzemiosło, wzornictwo przemysłowe, moda czy architektura. 

Łódź Design Festival jest nie tylko wydarzeniem sprzyjającym integracji branży kreatywnej, to przede wszystkim wyjątkowa możliwość odkrycia debiutujących talentów oraz poznania nowych kierunków rozwoju otaczającego nas świata. Festiwalowe wystawy i wydarzenia są okazją na ciekawe spędzenie czasu w gronie najbliższych znajomych i rodziny. – Sam festiwal jest genialny i byłem dumny, że mogłem być jego częścią. Ale co ważniejsze, ludzie, których spotkałem, byli tak entuzjastyczni i zafascynowani tym, czym się dzieliłem, że naprawdę się zaangażowali i zabrali ze sobą coś pożytecznego – potwierdza Terry McStea z Design Network North, prowadzący jeden z warsztatów w ramach ŁDF2023, który również odwiedzi festiwal w 2024 r. 

Sercem wydarzenia jest główne centrum festiwalowe – industrialna przestrzeń Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi. Jednak wartościowe wystawy, fascynujące prezentacje, artystyczne instalacje i miejsca towarzyszące festiwalowi rozlokowane są również w innych zakątkach miasta.


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.