Now Reading
Dialog starego z nowym. Vzór i Roman Modzelewski

Dialog starego z nowym. Vzór i Roman Modzelewski

Vzor materiały prasowe

Roman Modzelewski to projektant ikony, eksperymentator meblarski, pasjonat żeglarstwa.

Pedagog z powołania. Urodzony w 1912 roku na Litwie, związany z Łodzią. Wraz z Władysławem Strzemińskim, Leonem Ormezowskim i Stefanem Wagnerem współtworzył łódzką Akademię Sztuk Pięknych, był jej pierwszym rektorem. Z nadejściem roku 1946 obronił dyplom oraz był uczestnikiem pleneru w Nowej Rudzie, niezwykle ważnego dla rozwoju jego kariery.

roman-modzelewski-Vzor
Roman Modzelewski

Właśnie od tamtego czasu pasjonował się obrazami powidokowymi, analizą efektów dawanych przez słońce i abstrakcyjnością obrazów o kontrastujących fakturach. Uwielbiał eksperymentować z nowymi materiałami w formach meblarskich. Jako miłośnik żeglarstwa używał także nietypowych tworzyw do budowy jachtów. Pierwszy jacht Biała był wykończony żywicą epoksydową i matą szklaną.
Jego najczęściej stosowaną metodą było wyginanie sklejki i łączenie jej z metalem. Uzyskiwał dzięki temu lekkie w formie krzesła. Za swoje nowatorstwo został nagrodzony w 1957 roku na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w Warszawie.
Metal zastąpił tworzywem sztucznym łącząc je ze sklejką. Wykorzystując te dwa surowce stworzył legendarny fotel RM58. Siedzisko wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego umocowane na metalowych nogach było na ówczesne czasy pierwszą realizacją tego typu w Polsce. Modzelewski jednak nie doczekał wskrzeszenia swojej ikony, odchodząc w 1997 roku.

W 2012 r. powstała marka Vzór i wznowiła produkcję foteli RM56, RM57 i RM58, najpierw nadając nowe życie meblom. Za powrotem na rynek komercyjny tych legendarnych mebli stoją trzy osoby: projektant Jakub Sobiepanek, biznesmen Michał Woch oraz krytyczka sztuki dr Krystyna Łuczak Surówka, która umożliwiła kontakt Sobiepanka, piszącego wówczas pracę dyplomową pt. „Przywrócenie ikon polskiego designu przy użyciu nowych materiałów i technologii”, z wdową po Modzelewskim, panią Werą Modzelewską.

Spuścizna Modzelewskiego w nowoczesnej wersji, została wyprodukowana w technice rotoformowania z polietylenu. Wtedy nikt tego jeszcze w Polsce nie robił, stąd  marka znalazła podwykonawcę we Włoszech. Zmienił się także sposób uzyskiwania kolorów, niegdyś fotele były malowane ręcznie, teraz barwiona jest masa powierzchniowa. Zmodyfikowano także rozmiary mebli, bo współcześnie jesteśmy nieco więksi. Modele RM56 i RM57 oparte na surowym szkielecie, mogą dodatkowo cieszyć użytkowników miękką fakturą materiału. RM58, którego oryginał został nawet zakupiony do zbiorów kolekcji Victoria & Albert Museum w Londynie, można odtąd kupić w wersji mat, soft i classic.

Vzor materiały prasowe

Zobacz też
Kaspa-Apolin-122

Vzor materiały prasowe

Vzor materiały prasowe

Vzor materiały prasowe


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.