Now Reading
Baker Street Boys: między rzeźbą a obiektami użytkowymi

Baker Street Boys: między rzeźbą a obiektami użytkowymi

Londyńska marka o polskich korzeniach została założona w roku 2014,
przez architekta Tomasza Danielca i promotora sztuki Arkadiusza Glanowskiego właśnie na Baker Street w Londynie, gdzie obaj wówczas mieszkali. Meble tego duetu to rzeźbiarskie, bardzo charakterystyczne formy wzbogacone o funkcję użytkową wykonane kunsztownie przez polskich rzemieślników. Przesłaniem Baker Street Boys jest minimalistyczna elegancja, luksus pochodzący z prostoty i użycia naturalnych technik i materiałów.

Meble i przedmioty użytkowe zaprojektowane przez Baker Street Boys były wielokrotnie wyselekcjonowane do wystaw w Design Museum of London czy też podczas słynnego, londyńskiego festiwalu, Clerkenwell Design Week. Marka nawiązała również współpracę z luksusowymi domami towarowymi w tym: Liberty of London i Harvey Nichols oraz Blue Bird Shop.

Kolekcja the Box: artysta i natura
Premiera ostatniej kolekcji THE BOX odbyła się w wyjątkowym okolicznościach w maju 2020 w pałacu w Twardawie, rodzinnej wsi projektanta Tomasza Danielca, w formie transmisji na żywo, wieńczącej serię ‘The Lockdown Journal’ na platformie IGTV.
Kolekcja opowiada o współpracy artysty z twórczymi siłami natury. Każda strona precyzyjnie spawanej, stalowej bryły stanowi osobne „płótno”. Używając kwasu jako farby i szlifierki jako pędzla, artyści łamią konwencje, aby osiągnąć niezwykłe rezultaty. Starannie oksydowane i wypolerowane powierzchnie stali pokryte są wysokiej jakości lakierem, dodatkowo podkreślającym wyjątkowe, bogate desenie. Wszystkie patyny są wykonywane ręcznie Danielca i jego młodszą siostrę Agnieszkę Bar, inż.chemii. Niekiedy nieprzewidywalne reakcje rdzy, prowadzą ich przez proces tworzenia, co sprawia, iż natura staje się współtwórcą całego projektu. Rdza produkuje swój własny wzór, obrazy, fale, galaktyki, abstrakcyjne wizje. Każda ze ścian THE BOX odgrywa rolę oddzielnego płótna do tworzenia, zaś wszystkie ściany razem, łączą się, tworząc niepowtarzalną kompozycję artystyczną.

MATERIAŁY: Surowa Stal oraz ręcznie wykonana rdza
Kolekcja składa się z limitowanej edycji: stołka barowego oraz zestawów stolików kawowych. The Box po premierze została wybrana do udziału w premierowej serii telewizyjnej Europe ByDesign Innovations wyprodukowanej dla amerykańskiej telewizji CBS. Seria ta rzuca światło na europejską pomysłowość i doskonałość wzornictwa. W pięciu odcinkach, Europe ByDesign odkrywa wyzwania i triumfy stojące za wspaniałym designem – od produktów konsumenckich po postęp w medycynie. Serial inspiruje amerykańską publiczność, pokazując jak stworzyć i ożywić nowe, potencjalnie niemożliwe wizje.

Kolekcja the CONNECT: siła połączeń
THE CONNECT Serving Boards to zestaw modułowych, zazębiających się desek kuchennych. Symbolizują one połączenie dwóch kompletne różnych stron w jedną, idealną całość. Kolekcja THE CONNECT składa się z czterech rodzajów zestawów: połączenia dwóch marmurów białego i czarnego, białego marmuru z drewnem, czarnego marmuru z drewnem oraz kombinacji dwóch drewnianych desek. Materiały zostały wyselekcjonowane bardzo pieczołowicie, a są to włoskie marmury Nero Marquina oraz Bianco Carrara, a także europejski dąb. Każda z desek jest wykonana ręcznie.

Kolekcja the LINE: geometria i czystość
Minimalizm formy, prostota procesu, ponadczasowość designu to znaki szczególne kolekcji. Czyste linie, złożone w geometryczne, funkcjonalne kształty łączą się z naturalnymi, nienaruszonymi materiałami. THE LINE składa się z czterech unikatowych obiektów, THE LINE Side Table, THE LINE Coffee Table, THE LINE Bar Stool oraz THE LINE Foot Stool. Razem tworzą geometryczną instalację artystyczną, stworzoną ze stali i drewna.
Poprzez surowość materiału oraz linie na jego powierzchni, będące śladami po gięciu stali, projektanci chcą przekazać prostotę procesu tworzenia. Otrzymujemy funkcjonalne platformy, które dzięki swojej minimalistycznej formie podtrzymują rzeźbiarski charakter kolekcji.
Drewno wykorzystane w kolekcji jest materiałem historycznym, 300/400-letni dąb, odzyskany z francuskich oraz brytyjskich belek. Dąb prezentuje wysokiej jakości wykończenie oraz unikatowość słoi na każdym z bloków.

Zobacz też
Kaspa-Apolin-122


Kolekcja the PYRAMID: coś więcej niż choinka
THE PYRAMID to minimalistyczny, wielofunkcyjny obiekt, który może przybrać 3 różne formy rzeźbiarskie. W swojej podstawowej formie może on służyć jako stojak na biżuterię lub choinka świąteczna w kształcie piramidy. Poprzez obrót stalowej bazy piramida zmienia jednak swoją funkcjonalność, stając się stolikiem okazjonalnym w opcji ze stalową lub drewnianą platformą. Materiały to stalowa piramida i europejski dąb.
Oryginalnie projekt ten powstał na prośbę Muzeum Designu w Londynie, które z okazji zbliżającej się wystawy świątecznej, poprosiło designera Baker Street Boys, Tomasza Danielca, o przygotowanie unikatowego projektu związanego ze Świętami Bożego Narodzenia. Główną ideą THE PYRAMID jest funkcja choinki bożonarodzeniowej, która wraz z końcem celebracji nie zostaje wyrzucona, lecz zmienia się w stolik okazjonalny. Proces tworzenia THE PYRAMID to połączenie niesamowitej sztuki spawania oraz lat doświadczenia w metaloplastyce naszego lokalnego ślusarza. Kiedy stalowa forma zostaje ukończona, trafia do zaufanego stolarza, który dopasowuje drewnianą podstawę do metalowej konstrukcji. Cały proces to po prostu siła precyzji gdzie dwa elementy, dąb i stal, muszą idealnie do siebie pasować, aby współtworzyć jedną, lecz nierozerwalną całość.
THE PYRAMID to także wstęp do książki o nowatorskich rozwiązaniach architektonicznych nawiązujących do ochrony środowiska oraz stojących za tym wyzwań w XXI wieku, autorstwa Tomasza Danielca, która wciąż powstaje.

Baker Street Boys do tworzenia projektów wykorzystuje wykwalifikowanych rzemieślników z południowo-wschodniej Polski, znanych z doświadczenia i tradycji w zakresie obróbki metalu, jak i drewna. Współpraca z lokalnymi rzemieślnikami ma także aspekt emocjonalny, bo pochodzą ze wsi, w której wychował się projektant Tomasz Danielec. Materiały z kolei pozyskiwane są z Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski.

Tomasz Danielec podczas 20-letniej kariery miał okazję pracować z wieloma renomowanymi architektami m.in. Tomaszem Koniorem, Rafaelem Viñoly czy też Robinem Partingtonem, mając znaczący udział przy projektach budynków takich jak: wielokrotnie nagradzane Gimnazjum w Białołęce, Masterplan dla Uniwersytetu w Oxfordzie czy też The Park House znajdującym się przy Oxford Street (projekt dla królewskiej rodziny Katarskiej).
Na przestrzeni kariery architekta został nagrodzony między innymi: nagrodą Premiera RP za najlepszy budynek publiczny roku 2005 oraz nagrodą Leonardo przyznawaną przez Międzynarodową Unię Architektów (UIA) za najlepszy budynek publiczny w Europie Wschodniej w 2007 roku dla architekta poniżej 30.


©habemus_design2023 / Magazine. All Rights Reserved.